Hydrolog Jan Daňhelka: Blackout ve Španělsku ukázal, jak moc jsme zranitelní. Zásoby na tři dny by měl mít doma každý

2. květen 2025

V pondělí postihl blackout pevninskou část Španělska i Portugalska a také některé přilehlé oblasti na jihu Francie. Příčina zatím stále není jasná. Masivním výpadkem se zabývají energetici, politici i odborníci na kybernetickou bezpečnost. V čem se událost podobá nedávným povodním v Česku? A jak se do budoucna připravit? Hydrolog Jan Daňhelka ještě vysvětlí, jak se do kvality vody promítá globální oteplování, i to, jak tání alpských ledovců ovlivní evropské toky.

Jako příčina výpadku elektřiny na Pyrenejském poloostrově se nejčastěji uvádí souvislost s dodávkami z obnovitelných zdrojů. Objevily se ale také domněnky, že za blackout mohl vzácný meteorologický jev. To ale ředitel Hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka popírá.

„Žádné extrémní nebo nezvyklé podmínky nad Španělskem v ten den nebyly. Spíše šlo o anomálii v síti. Nejzajímavější na celé události ale je to, že se najednou dozvídáme, jak důležitým faktorem u stability sítě je tzv. setrvačnost,“ zamýšlí se v pořadu Jak to vidí...

Závislí na elektřině

Na elektřině jsme přitom závislí téměř se vším. Jakmile nejde elektřina, dopady se kaskádovitě šíří do všech sektorů. Nic nezaplatíte, nepustíte si vodu.

„Před dvanácti lety Praha zkoušela simulaci blackoutu. A nejzávažnějším zjištěním byl právě problém se zásobováním vodou. To je totiž obecně závislé na dostupnosti elektrické energie pro čerpání i pro technologickou úpravu,“ vysvětluje Daňhelka.

Čtěte také

Být připraven je tedy podle něj klíčové. Já sám mám doma složené vaky na vodu, fazole a plynový gril. Inspirací by nám mohly být severské země, kde koncept přežití s vlastními zásobami jídla a pití na 72 hodin je naprosto běžný.

Podle hydrologa bychom jej totiž využili při budoucích povodních, které jistě Česko zase zasáhnou. 

„Během nedávných povodní na Jesenicku také nefungovaly základní služby: nešla elektřina, plyn, netekla voda, vypadly mobilní sítě. Proto by lidé měli mít doma připravené kromě konzerv a balené vody také alternativní zdroje světla a vaření a rovněž klasické rádio, aby mohli být v kontaktu se světem.“

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu