Hus věřil, že funkce s sebou nese nejen privilegia, ale taky odpovědnost, říká Jiří Svoboda
Letos má režisér Jiří Svoboda rušný rok. Oslaví kulatiny a finišuje s třídílným filmem o Janu Husovi. Kromě toho přednáší na dvou vysokých školách. Je umělcem, který se dokonce angažoval v politice. Vrátit se k ní ale nehodlá.
Politiku opustil ze dvou hlavních důvodů: „Jednak nejsem ve věku, kdy bych měl mařit čas. A taky jsem se dost nudil.“ Témata se opakovala a lidi občas mluvili o věcech, kterým nerozuměli. „Platí to i dnes.“
Podle Jiřího Svobody stejně tak i dnes platí pravidlo: dej člověku úřad a on si myslí, že může mluvit o všem. „Nemohl bych to poslouchat, aniž bych na to nereagoval. Takže si šetřím nervy.“
Hus byl těžkým oříškem
Jiří Svoboda teď končí s přípravami na třídílný film o Janu Husovi. „Nebyl to žádný revolucionář, ale katolický kněz. Šlo mu o nápravu.“ Přestože se jedná o historickou postavu, má čím oslovit i dnešní generaci. „Tou jeho vírou, že funkce s sebou nese nejen privilegia, ale taky odpovědnost.“
Snímek se rodil v těžkých bolestech. Na náročný projekt nebyly dlouho peníze. Uvažovalo se, že se bude točit v ateliérech. „Pak se zjistilo, že by se to prodražilo.“ Tak se točilo v Anežském klášteře a po celých Čechách. „Davové scény, jako měl ve svém filmu režisér Otakar Vávra, jsme ale neměli.“
Ve snímku neuslyší diváci staročeštinu, ale civilní řeč. „Je to trochu stylizované, ale nechtěli jsme současného diváka trápit. Nikdo by neměl mít problém.“
Konkurzy má rád
Do titulní role Jana Husa obsadil režisér Svoboda na základě konkursu Matěje Hádka. „Mám zásadu, že vždycky dělám konkurs. Není to jen o tom, co a jak hraje herec na divadle. Musíte ho vidět i ve vztazích. Potřebuju vidět herce spolu a zjistit, jestli mezi nimi funguje chemie.“
Na zkouškách vidí, jak herci k roli přistupují. „Ti slavnější se tváří jako mistři světa a zkoušejí to na plný plyn. Tak s nimi mám chvilku trpělivost a čekám, jestli je to přejde. Když ne, tak je neobsadím.“
Rozcuchaná Brejchová
Jana Brejchová prý byla herečka, která šla do role s obrovským nasazením. Měla spoustu nápadů a nechtěla být za každou cenu krásná. „V jednom filmu vstává ráno z postele a já nesnáším, když herečky v těch chvílích vypadají, jako kdyby přišly od kadeřníka. Nadchlo ji, že má být neupravená. Pamatuju se, že se tam nad ní dokonce dvě maskérky rozplakaly a řekly mi, že jsem surovec.“
Vladimír Dlouhý jedním z herců, kteří své profesi odváděli všechno. „Měl úžasné charisma a práci se obětoval. Jednou mi volal, že upadl v koupelně. Na natáčení ale přijel. V nemocnici podepsal revers“, vzpomíná režisér.
V čem je Husův evropský význam? Jaká je práce s denšními studenty? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.