Hrabě František Kinský vzpomíná: Pamatuji si na pokoj a postel, to malé dětské vězeníčko

16. červenec 2021

„Pamatuji si, jak jsem stál v té dětské posteli a plakal jsem, dokud nepřišla matka,“ říká s úsměvem hrabě František Kinský v Blízkých setkáních na Dvojce. Jaké to je provázet návštěvníky po vlastním zámku, kde působil někdejší Výzkumný ústav pro chov prasat? 

František Kinský je renesanční člověk, kromě toho, že působí jako starosta, provází i na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí, který byl jeho rodině vrácen v restitucích.

„Děláme, co můžeme, abychom našim návštěvníkům připravili samé krásné zážitky. A nakonec i skleničku v zámecké kavárně,“ zve návštěvníky na zámek jeho majitel hrabě František Kinský.

Vzpomínky na dětství

„Úplně přesně si vybavuji pokoj, ve kterém jsem bydlel jako malý. Pamatuji si, jak jsem stál v dětské posteli, v tom malém dětském vězeníčku, ze kterého není úniku. Plakal jsem a pak se otevřely dveře a vidím matku, která vstoupila do dveří. To je obraz, který mi zůstane na věky,“ vrací se v myšlenkách do svého dětství na zámku v Blízkých setkáních.

Jakým způsobem vede hrabě jako starosta svatební obřad? Vozí se kočárem, nebo jezdí metrem?

autoři: Tereza Kostková , mka
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová