Host Studia Leonardo: historik Oldřich Tůma

25. únor 2015

25. únor 1948 a jeho důsledky (více než šedesát let poté)...

"Od roku 1989 je tu stále velmi silně zabudovaná představa, že abychom mohli změnit přítomnost a budoucnost, tak musíme změnit pohled na dějiny. Dějiny jsou u nás prostředkem politického a názorového boje, a to se týká druhé světové války a především pak období komunistického režimu. Výklad minulosti se používá jako nástroj v aktuálním politickém boji, " popisuje Oldřich Tůma, ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, proč je tak těžké mapovat dějiny posledních více jak šedesáti let.

Co jsou to vlastně "soudobé dějiny" a proč se v pohledu na ně neshodneme a hledáme aspoň odborný konsenzus? Jaké jsou dějiny české a československé emigrace po Únoru 1948 a Srpnu 1968? Jak se příslušníci jednotlivých emigračních vln názorově potkávali a rozcházeli a co bylo jejich programovým svorníkem?

PhDr. Oldřich Tůma, Ph.D. vystudoval historii a filozofii na Filozofické fakultě UK. Před rokem 1989 prošel různými zaměstnáními mimo akademickou sféru. Od roku 1989 do roku 1992 byl vědeckým pracovníkem, později vedoucím byzantologického oddělení v Ústavu pro klasická studia ČSAV. Od roku 1998 je ředitelem Ústavu soudobých dějin AV. Jeho badatelským zaměřením jsou české a československé dějiny po roce 1945, dějiny středovýchodní Evropy a dějiny studené války.


Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.