Když je člověk uvolněný, můžu mu vnuknout myšlenku, prozrazuje mentalista Kroulík

20. červen 2019

Jakub Kroulík je mentalista a hypnotizér. Dokáže číst myšlenky? Má stejné schopnosti jako hlavní hrdina amerického seriálu Mentalista? A jak se člověk k takovému povolání dostane?

„Já mám střední průmyslovku. Pak jsem dělal teologickou fakultu, zkoumám náboženství a víru obecně. Ale věřící nejsem. Mentalismus je druh kouzelnického umění. Mentalista vytváří iluzi, že je osobou, která má paranormální schopnosti.“

Mentalista vyzraje i na skořápkáře

Jakub Kroulík

„Na druhého člověka se můžete napojit třeba synchronizovaným mrkáním," říká Jakub Kroulík. „Když je uvolněný, můžu mu vnuknout myšlenku, aby se rozhodl tak, jak potřebuji. Můžete tak ovlivnit i hru skořápky.“

„Další variantou, je tzv. chladné čtení. Pozorujete gesta, tempo řeči, jak se posadí, jak je oblečený, jak se chová, když mu položíte otázku.“ Mentalisté sledují i mikropohyby obličeje nebo očí, které trvají zlomky vteřiny. Mohou mentalisté pomáhat kriminalistům?

Ve službách FBI

„Při FBI je skupina lidí, kteří vytváří profily pachatelů. Ale není to jedinec. Mentalista může být úspěšnější než detektor lži, protože bere v potaz všechny okolnosti. Ale musel by mít přehled o případu.“

Není peklo, vidět do lidí? „Všímám si řady věcí, které druzí neřeší. Ale nemám z toho deprese, jsem optimista. Navíc pozorování vyžaduje velkou psychickou zátěž. Kdybych to dělal pořád, tak by se mnou nešel nikdo ani na pivo.“

Jakub Kroulík v SVČ Krnov

I hypnotizér byl zhypnotizovaný

Jakub Kroulík je i hypnotizér. „Mozek v hypnóze pracuje jako v bdělém stavu, pouze se vám dějí zvláštní věci,“ vysvětluje. Sám byl zhypnotizován. „Pamatuju si všechno, protože mi to bylo umožněno posthypnotickou sugescí,“ vysvětluje.

Jak dopadl experiment, kdy měli v hypnóze studenti bodnout kamaráda nožem? Co je to projekt Paranormální výzva. Jaké má zkušenosti s léčiteli? Více uslyšíte ze záznamu?

autor: Petr Rajchert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.