Hitlerův přízrak? Pravda o führerově smrti a jeho dvojnících. I o tom z Čech

Přežil Hitler válku? Desítky let po skončení druhé světové války stále přibývá nejrůznější konspiračních teorií o Hitlerově smrti. Co je na nich pravdy, se dozvíte v dokumentu Stanislava Motla Hitlerův přízrak a vyděšení Henleinovci aneb co udělal führer v Lichkové. Dostupné jen do 23. října 2017.

Na tanečním bále v malé východočeské obci Lichková nedaleko Žamberka se na začátku druhé světové války objevil Adolf Hitler. Alespoň to si mysleli přiopilí členové sudetoněmeckého Freikorpsu. Hostinský je ale uklidňoval: „Co blbnete, chlapi? To je přece Franta Holubů, nádražák z Kyšperka!“

Úřední zákaz dvojníka

Úlevným smíchem ale scéna neskončila. Holub skončil na královehradeckém gestapu. Obvinili ho z provokace. „Gestapo mu vytrhalo nehty a vytlouklo zuby. Propustili ho s úředním nařízením holit si knír a česat si jinak vlasy!“ popisuje Holubova vnučka Zdena Míková.

Po válce ale Holub své podoby využil a Hitlera si zahrál ve filmu Přísaha (1946) gruzínského režiséra Michaila Čiaureliho. „Tmavá patka, pod nosem knírek, pichlavý pohled. Na něm si jako divadelní ochotník dával před objektivem obzvlášť záležet.“

Dlouho utajovaný film

Nabízí se tak otázka, jestli führer opravdu nemohl mít nějaké dvojníky. A jestli ten pravý Hitler doopravdy spáchal sebevraždu. K pátrání Stanislava Motla inspiroval i dlouho utajovaný archivní film, na kterém se skupina sovětských důstojníků sklání nad Hitlerovou mrtvolou.

Tyhle záběry způsobily senzaci. Bořily oficiální verzi, že Adolf Hitler spolu s Evou Braunovou spáchal v berlínském bunkru sebevraždu a že jejich těla byla na místě spálena. Rusové tělo objevily 2. května 1945, později ale zjistili, že je o 5 cm menší než skutečný Hitler.


Oficiální verze Hitlerovy smrti
Události Hitlerovy smrti se pokusil zrekonstruovat britský historik a spisovatel Hugh Trevor-Roper, autor knihy Poslední dny Adolfa Hitlera. Vycházel z výpovědi strážného v bunkru Ericha Mansfelda, který měl na vlastní oči Hitlerův „pohřeb“ vidět. Těla Hitlera a Braunové měla být zabalená do pokrývky, polita benzínem a spálena uprostřed ruského bombardování několik stop od krytého vchodu bunkru.


Autor: Stanislav Motl
Hovoří:
Zdena Míková
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Režie: Vlado Príkazský
Spolupráce: Jitka Borkovcová a Tomáš Gsöllhofer

Únik nebo smrt?

Někteří badatelé přišli i s teorií, že Hitlera z Berlína dostala proslulá pilotka Hanna Reitschová. Spisovatel Baumann zase tvrdí, že Hitler odplul ponorkou do Argentiny. Všechny podobné verze Hitlerova úniku počítají se smrtí dvojníka. Někdy se mluví dokonce o šesti.

Výsledky oficiální pitvy Hitlerových ostatků (tj. těch, které byly nalezeny ohořelé a zakopané u bunkru) se pak dostaly až k odborníkům na expertízu. Chrup byl jednoznačně označen za pravý Hitlerův.

Proč stále fascinuje?

„Proč ale tohle vtělení ďábla lidi pořád tak fascinuje? Stále o něm vznikají filmy, knihy… A je jich stále víc! Není tady něco hodně zneklidňujícího?“ ptá se Stanislav Motl.

Možné podoby Adolfa Hitlera vytvořené v roce 1944 tajnými službami USA pro případ stíhání Hitlera na útěku

Možné podoby Adolfa Hitlera vytvořené v roce 1944 tajnými službami USA pro případ jeho stíhání na útěku.