Historie českého zločinu: Život v úkrytu. Touha po domově se změnila v děsivou noční můru

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Současná podoba chalupy, kde žila rodina Kazanových

Po nezvěstných osobách pátrá policie od nepaměti. Málokomu se však podaří ukrývat před spravedlností dlouhých osm let. Jak se život v úkrytu může podepsat na lidské duši a kam až člověka dokáže zahnat dlouhodobá frustrace?

Účinkují: Dušan Sitek, Martin Dusbaba, Dominick Benedikt, Zuzana Hykyšová, Anna Theimerová, Dalibor Gondík, Jaromír Meduna, Ivo Theimer, Tomáš Kořének, Jaroslav Kodeš
Vypráví: Emil Hruška
Napsal: Emil Hruška
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvukové efekty: Petr Šplíchal
Režie: Jaroslav Kodeš
Premiéra: 18. 11. 2020
Autorka projektu: Bronislava Janečková

Rodina Kazanových přišla na Šumavu z Maďarska v roce 1945. Využili toho, že po válce dostali všichni etničtí Češi a Slováci roztroušení po Evropě možnost získat československé občanství a usadit se ve vylidněném pohraničí.

Rodiče a šest dětí žili zcela uzavřeně a sami pro sebe. Starali se o své malé hospodářství a finanční příjem jim zajišťovala i práce na státním statku. Zlom v životě celé rodiny nastal po odchodu nejstaršího syna Pavla do vojenské základní služby. To bylo v říjnu roku 1953…

Doma je doma

O přítomnosti vojenského zběha Pavla Kazana v domě věděli zprvu jen jeho rodiče a bratr Ondřej. Ten nastoupil k výkonu vojenské služby 1. listopadu 1954, tedy v době, kdy se Pavel skrýval doma už devět měsíců.

Před nástupem na vojnu jej bratr Pavel přemlouval, aby také utekl. Ondřej byl v té době již ženatý a měl jedno dítě. A protože na svou manželku Vincencii velmi žárlil, odjížděl do kasáren v Klatovech s rozhodnutím zběhnout při první vhodné příležitosti. Ta se mu naskytla už po třech dnech.

Kazanovi se rázem ocitli v nepříjemném hledáčku bezpečnostních složek. Kam až rodinu zavedla dlouhodobá frustrace z odhalení a strach ze sebe navzájem? Jak může rozhodnutí jednotlivce zničit život všech ostatních? A jak patologické vztahy v rodině nakonec zamíchaly kartami?

autoři: Bronislava Janečková , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová