Historie
Tobogan patří k tradičním pořadům, který si svůj formát i vysílací čas zachovává už víc než 20 let.
Název Tobogan vymyslel tehdejší dramaturg redakce zábavy Ivan Rössler v roce 1990 a to přímo pro moderátora Tomáše Slámu. Oslovil také hudebníka Otakara Olšaníka, popsal mu svou vizi a požádal ho o znělku. Ta pak ve zkrácené podobě pořad otevírala až do podzimu 2014.
V začátcích se nevysílalo živě
V začátcích se Tobogan nevysílal živě a průvodce si povídal s hosty ve studiu bez obecenstva. To se ale záhy změnilo a pořad brzy dostal podobu, jakou má v základních atributech i v současnosti.
Tomáš Sláma spolupracoval se Sašou Vebrovou, dramaturgyní a produkční v jedné osobě, a společně získali pro poslech desetitisíce lidí, když pak 15. června 2004 Tomáš Sláma zemřel, zdálo se, že s ním skončí i oblíbený program.
Tomáše Slámu střídá Aleš Cibulka
Navázat na jeho práci se v září 2004 pokusila dvojice Aleš Cibulka + Petr Jančařík, noví moderátoři, ve spolupráci Yvonou Žertovou jako dramaturgyní. Po dvou letech Petra Jančaříka na 3 měsíce vystřídal Jaroslav Dušek a od 1. ledna 2007 moderuje Tobogan jen Aleš Cibulka, který také vymyslel Tobogany v pyžamu.
Nejdříve si zval různé osobnosti k sobě do bytu a pro vytvoření neformální atmosféry je přijímal v pradědečkově stoletém pyžamu. Dnes se vypravuje za osobnostmi moderátor, navštěvujeme je v jejich prostředí – doma, na chalupě, v oblíbené kavárně nebo na pracovišti.
Nej Toboganu
Našimi hosty byli několikrát manželé Havlovi, Karel Gott, Lucie Bílá, vynikající herci např: Jiřina Jirásková, Radovan Lukavský, Jana Hlaváčová, Luděk Munzar, překladatelé Martin Hislký, Jan Kantůrek, spisovatel Arnošt Lustig, fotograf Jan Saudek, vědci prof. Ing. Jiří Drahoš, Doc. František Štěpánek a desítky a stovky dalších osobností.
Každý rok jsme také připravili nějaký Tobogan speciál. Zorganizovali jsme opravdovou platnou svatbu v přímém přenosu, dvouhodinový program z Karlštejna za účasti jeho současného kastelána i Karla IV., oslavili jsme také dvouhodinovým vysíláním sto let Divadla na Vinohradech, hledali nejdelší manželství a nejzajímavější příběhy seznámení. Vyjeli jsme do Chodova, Litoměřic i do Luhačovic a připravujeme další zajímavé přenosy.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka