Herman Melville: Bílá velryba

velryba
velryba
On-line do půlnoci 14. září 2013.

Dětem i jejich rodičům nabízíme rozhlasovou adaptaci světoznámého románu Hermana Melvilla, kterou pro rozhlas upravil Petr Mandel.
Společně s posádkou velrybářské lodi se vydáme na plavbu napříč moři a oceány za Moby Dickem, bílým démonem, který je pro kapitána Achaba ztělesněním všeho zla. A plavba to bude vskutku osudová.

Životopis
Herman Melville byl americký prozaik a básník, jeden z největších klasiků americké literatury.

Herman Melville pocházel po obou rodičích z patricijské rodiny. Narodil se v bohaté rodině, ale otcův obchodní úpadek a jeho smrt zanechaly jeho rodinu bez prostředků. Chlapec byl nucen doslova bojovat o přežití.

Po několika letech písaření a učitelství nastoupil Herman Melville jako plavčík na trojstěžník, plující v roce 1837 do Anglie. V liverpoolských přístavních čtvrtích poznal horší bídu, než s jakou se setkal v USA. Rozhodl se vrátit domů, učil, ale stále toužil dál cestovat. Nakonec místo opustil a po Erijském kanálu a Velkých jezerech odplul do Chicaga.

V lednu roku 1841 se Herman Melville v přístavu New Bedford stal členem posádky velrybářské lodi Acushnet a sloužil na ní 18 měsíců. Když ho loď zavezla z Atlantiku do Tichého oceánu, pobouřen surovým zacházením uprchl v tropických Marquesách na ostrov Nuku Hiva, kde byl měsíc zajatcem lidojedského kmene v údolí Taipi. Podařilo se mu uprchnout na australské velrybářské lodi a přes Tahiti a Havajské ostrovy se vrátil s americkou válečnou fregatou do Bostonu.

Prožitá dobrodružství přivedla Hermana Melvilla k spisovatelské činnosti. Po prvních spisovatelských úspěších se setkal s nepochopením právě u svých vrcholných děl a upadl v zapomenutí. Posledních dvacet let svého života pracoval jako celní dozorce v newyorském přístavu.

Jako literární velikán byl Herman Melville objeven až po 1. světové válce.
zdroj: spisovatele.cz


Účinkují: Aleš Procházka, Martin Štěpánek, Jiří Schwarz, Pavel Rímský, Petr Pelzer, Petr Křiváček, Miloš Hlavica, Tomáš Juřička, Ilja Racek, Vladimír Brabec, Petr Šplíchal, Jiří Litoš, Josef Plechatý a Tomáš Pergl.
Autor: Herman Melville
Přeložil: Stanislav Václav Klíma
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2003.

Zajímá vás jak se natáčela známá rozhlasová hra Bílá velryba? Tak si poslechněte režiséra inscenace Vlado Ruska a režiséra ozvučení pořadů Petra Šplíchala. Vlado Rusko začíná konstatováním, že všichni tvůrci byli velmi překvapeni prvotním záměrem autora scénáře Petra Mandela. (Audiozáznam pochází z roku 2004.)

0:00
/
0:00