Herec Petr Rychlý zdolává výzvy s pokorou

20. červenec 2012

Úspěšný seriálový herec Petr Rychlý byl hostem Stáni Lekešové dnes (20. července) od 11:05 hodin.


Pod vodou by se mělo dělat vše pomalu, aby si člověk hlubinné potápění mohl užít co nejdéle a neochuzoval se o nezbytný kyslík. Právě dlouhé minuty pod vodní hladinou, naprostá izolace od všech ruchů a každodenního shonu, jsou prý vyhledávanou relaxací pro herce, baviče a také potápěče Petra Rychlého.

Divadlo Na Fidlovačce

Podle P. Rychlého by si měl člověk klást neustále vyšší cíle a pokud tak bude činit, možná v životě i něčeho dosáhne. Takovou výzvou byla prý i možnost režírovat několik inscenací na domovské scéně Divadla Na Fidlovačce: „Není to zcela běžné, že by herec zároveň i režíroval, ale já preferuji bezvýhradně naše divadlo a jeho ředitel Tomáš Töpfer je můj dlouholetý přítel a zároveň i jeden z lidí, kteří rádi dávají ostatním příležitosti. Já jsem tedy příležitost režírovat využil.“ Jako režisér sám sebe charakterizuje spíše jako „kliďase“, protože je s lehkou nadsázkou momentálně tím nejpokornějším hercem v České republice. Nyní prý dovede pochopit zátěž a odpovědnost, kterou režisér při uvedení inscenace prožívá: „Víte z hlediště je všechno vidět a když zkoušíme něco nového, připadají mi i komické scény trapné. Velkou odměnou pro mě pak je, když lidé nakonec přijdou a baví se.“

Petr Rychlý

7 let jako primář Čestmír Mázl

Nejčastěji můžeme ovšem vidět P. Rychlého na televizních obrazovkách. I letos byl totiž nominován mezi 7 nejoblíbenějších herců v populární anketě TýTý 2012, což sám považuje za velký úspěch. První významnou seriálovou rolí byl primář Čestmír Mázl v oblíbeném televizním cyklu Ordinace v růžové zahradě: „Tehdy jsem absolvoval konkurz na dvě role a původně se soustředil na postavu automechanika a primáře odsunul spíše do pozadí. Možná právě proto jsem v konkurzu uspěl. Díky nadhledu, se kterým jsem k roli přistupoval.“ Herec potvrdil, že samotná autorka scénáře Lucie Konečná původně nebyla jeho výhrou nadšená. Nakonec si prý postavu oblíbila a píše pro P. Rychlého ty nejlepší repliky: „Jednou jsme si při sklence vína řekli velké pravdy a potvrdila mi, že jí můj úspěch v konkurzu dohnal až k pláči.“

Více si poslechněte v záznamu rozhovoru na začátku článku…

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.