Helene Floodová: Terapeutka. Mistrný psychologický krimi bestseller čte Jana Ondrušková

Napínavý román norské autorky o mladé psycholožce Saře, jejíž manžel Sigurd ze dne na den zmizí. Sara postupně s bolestí zjišťuje, že ho vlastně vůbec neznala. Co Sigurd před Sarou tajil? A jak se s celou záhadou pojí její profese? Mistrně vystavěný příběh mladé ženy, která ve víru dramatických událostí začíná pochybovat úplně o všem, přináší i řadu otázek na téma morálky a etiky.

Čte: Jana Ondrušková
Připravila: Kristýna Franková
Dramaturgie: Marina Feltlová
Překlad: Jitka Jindřišková
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 28. 2. 2022

Jak se zorientovat ve vlastním životě? Dá se poznat, zda je člověk spokojený, nebo je všechno jenom klam? A jak je možné, že když narazíme na první lež, ty další se začnou kupit, div nás nezavalí? Tyto otázky si v příběhu knihy Terapeutka norské spisovatelky Helene Floodové pokládá její hlavní hrdinka.

Detektivní zápletka

Sara Lathusová je mladá psycholožka, která žije ve spokojeném manželství s architektem Sigurdem. Jejich společnou idylu kalí jen fakt, že psychologická praxe Saře nevynáší tolik, kolik by potřebovali. A ještě palčivější je otázka bydlení.

Manželé zdědili starý dům v lukrativní části Osla, ovšem jeho rekonstrukce se k nesnesení vleče. Na její dokončení jim scházejí prostředky a postupně i síly a motivace. Přesto si Sara nemyslí, že by s jejím životem bylo něco zásadně v nepořádku.

Dokud jednoho dne Sigurd neodjede s kamarády na chatu. Nechá jí vzkaz na záznamníku, ona se mu pak ale už nemůže dovolat. A navíc se jí zdá, že v noci někdo chodí po domě...

Vrší se záhada za záhadou

Záhada za záhadou se postupně vrší a Sara začíná mít pocit, že její doposud uspořádaný život je jako ten starý dům. Chcete vyměnit střešní tašku a z krovu na vás vypadne ptačí mrtvolka, pod odloupnutou dlaždicí se zlověstně šíří plesnivá mapa…

Jana Ondrušková

Jedinou oporou je pro Saru rodina. Praktická a obětavá sestra Annika a nevyzpytatelný otec, který celý život vědecky bádá v oblasti etiky a morálky, zaměřený na otázky viny a trestu.

Podaří se Saře odhalit, co za tím vším vězí? Vypátrá Sigurdovu pravou povahu, nalezne znovu jistotu, že svět je dobré a bezpečné místo k životu?

Z vlastních zkušeností autorky

Autorka románu vycházela při psaní z vlastních profesních zkušeností. Helene Floodová pracuje v Norském centru pro výzkum násilí a traumatického stresu. Věnuje se obětem trestných činů a zabývá se otázkami viny a studu.

Podařilo se jí vybudovat napínavý příběh, který čtenáře každým dalším odhalením víc a víc vtahuje do děje. Vystavěla vskutku detektivní zápletku, kterou civilním jazykem a s citlivým vhledem do nitra vypravěčky mistrně zamotává a postupně nasvěcuje všechny její peripetie.

Čtenář i posluchač rozhlasového zpracování napjatě očekávají další pokračování. A spolu se Sarou odkrývají vrstvy zdánlivé i nefalšované skutečnosti. Stejně jako člověk, který odstraňuje vrstvy omítky, dokud se nedostane na holou zeď.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo pak zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Kristýna Franková
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.