Helene Floodová: Terapeutka. Mistrný psychologický krimi bestseller čte Jana Ondrušková

Napínavý román norské autorky o mladé psycholožce Saře, jejíž manžel Sigurd ze dne na den zmizí. Sara postupně s bolestí zjišťuje, že ho vlastně vůbec neznala. Co Sigurd před Sarou tajil? A jak se s celou záhadou pojí její profese? Mistrně vystavěný příběh mladé ženy, která ve víru dramatických událostí začíná pochybovat úplně o všem, přináší i řadu otázek na téma morálky a etiky.

Čte: Jana Ondrušková
Připravila: Kristýna Franková
Dramaturgie: Marina Feltlová
Překlad: Jitka Jindřišková
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 28. 2. 2022

Jak se zorientovat ve vlastním životě? Dá se poznat, zda je člověk spokojený, nebo je všechno jenom klam? A jak je možné, že když narazíme na první lež, ty další se začnou kupit, div nás nezavalí? Tyto otázky si v příběhu knihy Terapeutka norské spisovatelky Helene Floodové pokládá její hlavní hrdinka.

Detektivní zápletka

Sara Lathusová je mladá psycholožka, která žije ve spokojeném manželství s architektem Sigurdem. Jejich společnou idylu kalí jen fakt, že psychologická praxe Saře nevynáší tolik, kolik by potřebovali. A ještě palčivější je otázka bydlení.

Manželé zdědili starý dům v lukrativní části Osla, ovšem jeho rekonstrukce se k nesnesení vleče. Na její dokončení jim scházejí prostředky a postupně i síly a motivace. Přesto si Sara nemyslí, že by s jejím životem bylo něco zásadně v nepořádku.

Dokud jednoho dne Sigurd neodjede s kamarády na chatu. Nechá jí vzkaz na záznamníku, ona se mu pak ale už nemůže dovolat. A navíc se jí zdá, že v noci někdo chodí po domě...

Vrší se záhada za záhadou

Záhada za záhadou se postupně vrší a Sara začíná mít pocit, že její doposud uspořádaný život je jako ten starý dům. Chcete vyměnit střešní tašku a z krovu na vás vypadne ptačí mrtvolka, pod odloupnutou dlaždicí se zlověstně šíří plesnivá mapa…

Jana Ondrušková

Jedinou oporou je pro Saru rodina. Praktická a obětavá sestra Annika a nevyzpytatelný otec, který celý život vědecky bádá v oblasti etiky a morálky, zaměřený na otázky viny a trestu.

Podaří se Saře odhalit, co za tím vším vězí? Vypátrá Sigurdovu pravou povahu, nalezne znovu jistotu, že svět je dobré a bezpečné místo k životu?

Z vlastních zkušeností autorky

Autorka románu vycházela při psaní z vlastních profesních zkušeností. Helene Floodová pracuje v Norském centru pro výzkum násilí a traumatického stresu. Věnuje se obětem trestných činů a zabývá se otázkami viny a studu.

Podařilo se jí vybudovat napínavý příběh, který čtenáře každým dalším odhalením víc a víc vtahuje do děje. Vystavěla vskutku detektivní zápletku, kterou civilním jazykem a s citlivým vhledem do nitra vypravěčky mistrně zamotává a postupně nasvěcuje všechny její peripetie.

Čtenář i posluchač rozhlasového zpracování napjatě očekávají další pokračování. A spolu se Sarou odkrývají vrstvy zdánlivé i nefalšované skutečnosti. Stejně jako člověk, který odstraňuje vrstvy omítky, dokud se nedostane na holou zeď.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo pak zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Kristýna Franková
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?