Helena Růžičková mě nutila psát dennodenně, přiznává spisovatelka Marie Formáčková

30. listopad 2021

Se známou herečkou byly životní přítelkyně. Napsala s ní celkem 13 knih. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

„S Helenou jsem trávila čas pořád. Neměla žádné příbuzné a já jsem se o ní ráda starala. Bydlela pak dost dlouhou dobu u nás a já seděla u počítače a psala. Když už byla nemocná, tak jí chyběl kontakt s lidmi a dennodenně mě nutila, abych psala, svěřuje se Marie Formáčková.

Čtěte také

„Nejniternější je deník Mezi životem a smrtí o její nemoci. To byla první a nejúspěšnější kniha. Ty další byly o věcech, kterými se zabývala. Měla spoustu nápadů, psaly jsme o cestování, o věštění, o bylinkách,“ vypočítává spisovatelka.

Knihami také vydělávaly na její léčbu. „Být Helena Růžičková a léčit se na pokoji s dalšími pacienty bylo velmi náročné. Musela si pak platit v nemocnici samostatný pokoj, protože se na ní chodily koukat zástupy lidí. Úplné exkurze. A to pro ní bylo utrpení,“ uzavírá spisovatelka Marie Formáčková.

O čem je dílo Dějiny sebevědomí? Proč nemůže pracovat v tichu? A jaké bylo učit vězně?

autoři: Tereza Kostková , mis
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.