Hektolitry krve v jeho knihách přitahují čtenáře. „V béčkové literatuře je smrt legrace,“ říká Leoš Kyša alias František Kotleta
„Limonádový Joe také střílel padouchy, a my se tomu smějeme, protože vnímáme, že smrt je tam nerealistická,“ upozorňuje žurnalista a pedagog tvůrčího psaní. Pod pseudonymem se sám stal špičkou žánru. Nedávno ale vystoupil ze stínu svého aliasu a pod svým jménem vydal dva více než zaznamenáníhodné tituly. Jak idylické je soužití Leoše Kyšy s jeho alteregem Františkem Kotletou? Co pro něj znamená vědecké poznání? A jak reálný by mohl být děj jeho posledního románu Syndikát?
Hektolitry krve přitahují ke čtení jeho knih stovky čtenářů. Vědí totiž stejně dobře jako autor, že hodnota života ve fantaskní literatuře je tak trochu spektakulární záležitost. „V béčkové dobrodružné literatuře je to vlastně legrace. Zní to možná divně, ale když napíšete román, kde utýráte slepici, tak je to vlastně mnohem víc utrpení a hrůzy,“ vysvětluje Leoš Kyša v Nočním Mikrofóru.
Rys české akční školy
„Lidi na tom baví nevážnost, což je mimochodem i rys české akční školy. Limonádový Joe také střílel padouchy, a my se tomu smějeme, protože vnímáme, že smrt je tam nerealistická.“ Jedním dechem ale dodává, že úspěchu svých knih ne úplně rozumí.
Čtěte také
„Pořád čekám, kdy se přijde na to, že jsou mé knihy vlastně hrozné. Je to takový syndrom podvodníka, kdy mám pocit, že si to nezasloužím. Vysvětluji si to ale jako obranný mechanismus, abych nezapomněl, že jsem pořád ten kluk z Bruntálu. Nafouknuté ego vás totiž může zničit. Je to rakovina duše a já se snažím si ho do své mysli nepustit,“ přiznává.
Fantastika je nadčasová
Masivní oblíbenost únikové literatury obecně ale pedagog tvůrčího psaní vysvětluje tím, že je paradoxně neskutečně pravdivá a nadčasová. „Tím, že se zbavíte reality a tíže světa, dostanete se hlouběji do podstaty lidského příběhu. Úniková literatura je vlastně strašně nadčasová,“ zamýšlí se v rozhovoru s Vasilem Fridrichem.
„Tři mušketýři jsou dobrodružná literatura. Romeo a Julie je young adult. Přesto se to pořád vydává a dramatizuje. Přináší to totiž hlubší poselství o nás samých. Společenská próza je oproti tomu poplatná době tím, že ji popisuje. Za deset let bude ale zastaralá, což se fantastice nikdy nestane.“
Související
-
Šum. Mysteriózní hororový thriller, ve kterém se hrůza a děs postupně vkrádají do uší
Komu patří hlas nutící lidi ke zlu a násilí? Možná je to jen šum naší technologické civilizace, před kterým není úniku... Premiéra hororu z pera oceňovaného autora.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.