O pořadu Hajaja

Audiopohádky pro děti na dobrou noc od populárních i začínajících autorů v podání předních herců a hereček. Vysíláme každý den večer včetně sobot a nedělí.

Není jen Harry Potter. Ať už knižní nebo filmový. Naučte své děti pohádky poslouchat. Na rozdíl od televize nebo filmu dávají audio pohádky dětem prostor rozvíjet fantazii a osobitou představivost.

Pohádky na dobrou noc

Pokud vám nevyhovuje čas vysílání po 19. hodině, můžete si pohádku na dobrou noc kdykoli poslechnout on-line na webu Hry a četba spolu s dalšími audioknihami a mluveným slovem. Každý díl tam najdete ještě jeden až čtyři týdny po odvysílání.

Stahujte zdarma

Pohádky dětem můžete taky stahovat do mobilu díky aplikaci mujRozhlas. Mluvené slovo je pak možné poslouchat off-line během cesty v autě nebo v posteli před usnutím. Aplikace nabízí i funkci uspat, která vám pohádku na dobrou noc po čase sama vypne.

Ty nejlepší audio pohádky

Ucelené pohádkové příběhy Hajaji jsou často uspořádané do sedmidílných sérií. Zaměřujeme se hlavně na premiéry. Uslyšíte ale i to nejlepší z rozhlasového archivu. Rozhodujícím prvkem výběru je vtip, poezie, sem tam i poučení a práce s českým jazykem.

Jako tradiční partner ankety Audiokniha roku Český rozhlas Dvojka na svých stránkách připravil výběr toho nejlepšího mluveného slova z vlastní nabídky. Najdete v něm jak rozhlasové pohádkové dramatizace, tak pohádková vyprávění skřítka Hajaji. Poslouchat můžete zdarma kdykoli. Příjemný poslech→

Historie Hajaji

Skřítek Hajaja, jak si ho v 60. letech představoval výtvarník Jiří Trnka

Hajaja čte dětem od roku 1961. U vzniku rozhlasového „večerníčka“ stáli například spisovatel Václav Čtvrtek a Vlastimil Brodský jako výhradní vypravěč. Od počátku je pořad svázaný s flétnovým motivem ve znělce. Vizuální podobu Hajaji původně ztvárnil Jiří Trnka.

V roce 1994 ale Český rozhlas vyzval děti, aby samy namalovaly Hajaju podle svých představ. Do výtvarné soutěže došlo asi 1200 obrázků a z nich porota vybrala vítězný návrh: skřítka, který má čepici se střapcem a obleček se vzorem hvězdné oblohy.

O tom, jaký fenomén Hajaja je, svědčí i známá scéna z filmu Na samotě u lesa. Klikněte na video!

Další pořady

 • eRko

  Magazín o Českém rozhlase. Novinky z vysílání, zajímavosti ze zákulisí, rozhovory se zajímavými lidmi i soutěž o ceny. Moderuje Jan Kovařík.

 • Rozpravy Milana Heina

  Zábavný pořad s ukázkami rozhlasových inscenací a písněmi – veřejná nahrávka z Divadla Ungelt.

 • Desky, pásky, vzpomínky

  Písničky, které provázely život slavných muzikantů. Vyprávění hudební osobnosti o svém životě, inspiraci, rodině i přátelích, spoluhráčích a dalších zajímavostech.

 • Strašidelné povídky

  Unikátní kolekce děsivých povídek od předních českých autorů! Český rozhlas Dvojka přináší příběhy inspirované tajemnými místy České republiky.