Golf je hra pro širokou veřejnost ...

22. červen 2010

Hosty pořadu Setkání dnes (22.6.) byli dva pánové: Michal Zahradníček, víceprezident České golfové federace, aktivní sportovec, bývalý mistr České republiky ve skoku do výšky a zároveň Manažer roku 2003. Druhým byl Ondřej Bank, který se ke golfu dostal tzv. oklikou. Je totiž českým sjezdovým lyžařem a mnohonásobným mistrem republiky ...


„Počátky golfu nejsou přesně známé. První a výrazné zmínky o tomto sportu najdeme v kronikách za vlády skotského krále Jakuba II (1457). Tehdy Skotové vedli válku proti Anglii a král lučištníkům golf zakázal, protože jí holdovali místo tréninku střelby. Na našem území bylo první golfové hřiště založeno v roce 1904," říká Michal Zahradníček.

golf

Pro koho je golf určen jsme se zeptali Ondřeje Banka: „Golf je sportem pro kohokoliv. Od šestiletých dětí až po devadesátileté veterány. Hrají ho všichni napříč všemi sociálními skupinami, bez ohledu na etnickou příslušnost. Z mého okolí propadli golfu téměř všichni. Tomáš Kraus, Roman Šebrle... Jeho jedinou nevýhodou je časová náročnost.“

Ondřej Bank

Golf je spojován s určitou společenskou prestiží svých hráčů. Podle Ondřeje Zahradníčka je to již minulostí pocházející dokonce ze 17. století. Tehdy byl totiž (překvapivě) právě golfový míček zcela nedostupný pro tzv. širší vrstvy. Při jeho ruční výrobě byly používány pruhy buvolí kůže, jako výplň pak ptačí peří. Jeden dělník byl za svůj pracovní den schopen vyrobit pouze dva až tři kusy. Hráč pak na hřišti ztratil během jedné hry míčků pět až deset (což prý nebylo nic neobvyklého a pro mnohé z nás to není neobvyklé jistě ani dnes:-)).

Až v 19. století se objevila "hmota" jménem "gutaperča", která velmi zjednodušila a hlavně zlevnila výrobu (jde o jistý druh kaučuku). Od té doby je golf "lidovou zábavou", sportem, ale i o společenskou událostí.
"V České republice v současnosti existuje 160 klubů a přibývá jich každým rokem. Máme 88 normovaných hřišť. Nejhorší dostupnost má tedy skutečně asi Ondřej Bank, který musí dojíždět ze Šumperka do Olomouce." říká ironicky Michal Zahradníček a s úsměvem dodává: "Golf už dávno není ani hrou drahou. Hole se dají koupit za cca 100 dolarů a znám hřiště, kde můžeme celý den hrát za 500,- Kč. Jediná povinnost tedy zůstává ... Nosit na hřišti tričko s límečkem."

Jak tedy správně začít? "Nejdříve je zapotřebí naučit se základy. Např. ve zmiňované Olomouci mají veřejné hřiště, kam může chodit trénovat každý“ říká Ondřej Bank. "Poté nás čeká osvědčení že můžeme hrát na hřištích (tzv. Zelená karta) a nakonec stačí jen vybrat si hřiště, které bude odpovídat našim zkušenostem a dovednostem. Ne každého totiž baví hledat celý den ztracené míčky".
Více již neprozradíme ... musíte si poslechnout audiozáznam rozhovoru se Zuzanou Burešovou.

Nestihli jste pondělní (21.6.2010) vysílání Hosta do domu? Přečtěte a poslechněte si! Podrobnosti najdete v článku: Jaroslav Dušek: "Hrozně se těším až bude prezident režisérem ..."

autor: Jan Profous
Spustit audio