George Bernard Shaw: Pygmalion

M.Kopecký-J.Bohdalová-Pygmalion-1968

Komedie podle nastudování Vinohradského divadla z roku 1968. Poslouchejte až do neděle 12. března 2017.

Příběh o chudé květinářce Líze, jejíž jadrná mluva vyvolala zálibu jednoho jazykozpytce a vyděsila londýnskou honoraci, je inspirovaný starou antickou pověstí o kyperském sochaři Pygmalionovi. Proč se k ní stále vracet? „Dovolte, abych řekla v duchu Lízy: „Vůni růže také znám. Právě proto chci k ní znovu a znovu přivonět,“ řekla před premiérou Jiřina Bohdalová.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Účinkují: Jiřina Bohdalová, Miloš Kopecký, Jaroslav Moučka, Nina Popelíková, Ilja Prachař, Antonie Hegerlíková, Věra Budilová, Gabriela Vránová, Jan Schánilec, Svatopluk Skládal, Oldřich Musil, Stanislava Bartošová a Jan Novák
Přeložil: Milan Lukeš
Hudba: Ladislav Simon
Dramaturg: Josef Hlavnička
Rozhlasová úprava a režie: František Štěpánek
Natočeno v roce 1968

Pygmalion je nepochybně nejpopulárnější komedie G. B. Shawa a zároveň jedna z nejvtipnějších komedií moderní dramatiky vůbec. Slavný Ir ji napsal ve svých 56 letech. U nás se poprvé hrála 11. prosince 1913 na scéně Národního divadla. O popularitu Pygmalionu se přičinilo i muzikálové zpracování a především jeho filmová podoba s Audrey Hepburnovou v hlavní roli.

O autorovi

George Bernarda Shawa (26. 7. 1856 – 2. 11. 1950) nazývají moderním zázrakem přírody. Literárně činný byl celé tři čtvrtě století. A pozornost k sobě poutal svým dílem i životem. Když ho křtili, jeho kmotr se kvůli opilost nedostavil. Zaskočil hrobník. Shaw přežil většinu vrstevníků. A zemřel neočekávaně uprostřed práce. Při prořezávání stromů si zlomil nohu a banální nehoda se mu stala osudnou.

Zleva: letkyně Amy Johnsonová, komik Charlie Chaplin, první britská poslankyně Nancy Astorová a dramatik George Bernard Shaw

Zleva: letkyně Amy Johnsonová, komik Charlie Chaplin, první britská poslankyně Nancy Astorová a dramatik George Bernard Shaw.