„The Genius“. Příběhy slavných: Ray Charles

2. listopad 2018

Mezi přezdívky Raye Charlese patřila například „The Genius“. Na fotografiích ho vidíte většinou rozesmátého v černých brýlích. Že oslepne, se dozvěděl v necelých šesti letech.

Už jako dítě začal hrát na klavír, naučil se číst noty v Braillově písmu. Poté, co mu zemřela matka, opustil v patnácti letech školu a hrál po různých podnicích.

V roce 1961 nahrál svoji nejznámější píseň Hit the Road Jack. V 60. letech ho dokonce jeho domovský stát Georgie zažaloval za zrušení koncertu před segregovaným publikem a soud mu doživotně zakázal vystupování v Georgii. O necelých 20 let později se dočkal veřejné omluvy a jeho verze písně Georgia on my Mind je od roku 1979 ve státě Georgie oficiální státní hymnou.

Ray Charles vystoupil v 80. letech dvakrát v pražské Lucerně. Má svoji hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Americký hudební časopis Rolling Stone ho zařadil na druhé místo mezi stovkou nejlepších zpěváků všech dob. V roce 2004 o něm vznikl film Ray, kde si ho zahrál Jamie Foxx.

Účinkují: Daniela Choděrová  a Lukáš Hlavica.

Napsal: Jindřich Bíč

Režie: Irena Žantovská

Hudební spolupráce: Jiří Litoš

Dramaturg: Filip Lukeš

Natočeno: 12. 10. 2018

autor: Filip Lukeš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.