Genius loci. I města mají své příběhy a osudy

25. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Genius loci
0:00
/
0:00

Ponořte se do zvukomalebných obrazů Víta Pohanky a objevte ducha vybraných míst naší země od jižních Čech až po Slezsko.

1. díl: Zlín

Zlín najdete na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů. Důležitým mezníkem historie se stal rok 1894, kdy byla založena obuvnická firma rodiny Baťových. Díky prosperitě firmy a vlivu Tomáše Bati, který byl i starostou města, se stal Zlín v meziválečném období moderním centrem. Stavby renomovaných architektů proměnily původně pětitisícové městečko v aglomeraci unikátní funkcionalistické architektury. Dnes tu žije asi 75 tisíc obyvatel. Zlín proslavily i filmové ateliéry, ve kterých vznikaly animované filmy Karla Zemana a Hermíny Týrlové.

2. díl: Jihlava

Krajské město na Českomoravské vrchovině a položené na někdejší česko-moravské zemské hranici. Město známé svým podzemím i hokejovým klubem Dukla Jihlava.

3. díl: Nový Jičín

Město v Moravskoslezském kraji. Je známé klobouky a Žerotínským zámkem.

Dokuseriál vypráví skutečné příběhy na pokračování a jejich prostřednictvím zkoumá vybrané společenské fenomény. Každý měsíc se věnuje jednomu tématu. Poslouchejte pravidelně každou neděli v 18:30 na stanici Český rozhlas Dvojka.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio