Fyziolog prof. Richard Rokyta o chronické bolesti, jejích příčinách a léčbě

13. srpen 2015

Bolest jako přízrak i příznak

„V průměru trpí bolestí třicet procent populace. V Americe je to dokonce od deseti do padesáti procent, což znamená, že se jedná o každého druhého člověka. A jelikož špatný životní styl vede k bolestem, toto číslo neustále narůstá…," přiznává v jednom z rozhovorů fyziolog prof. Richard Rokyta, host středečního Studia Leonardo.

Jak cítíme bolest? Kdy se bolest mění v chronickou a z jakých důvodů? Jak se liší vnímání bolesti u mužů a žen? A proč se tak často snažíme bolest utišit, aniž bychom hledali její příčinu?

Prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc. je český fyziolog. Od roku 1982 pracoval jako odborný asistent Ústavu patologické fyziologie LF UK v Plzni a o osm let později vedl katedru fyziologie na 3. lékařské fakultě UK v Praze. V roce 1991 získal titul profesora a do roku 2009 byl přednostou Ústavu normální, patologické a klinické fyziologie na Lékařské fakultě UK. Ve své praxi se zabývá bolestí, její diagnostikou a projekcí do mozkových struktur.


Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.