Fyzikální pokus - tužka a rýže

1. březen 2014

Když nasypete do suché prázdné plastové lahve obyčejnou rýži, zapíchnete do ni tužku a pokusíte se ji vytáhnout, co se stane?

Podívejte se na naše video. Jste také překvapeni?

Vysvětlení pokusu: Rýže je sypký materiál, obsahuje velké množství zrníček. Jak zasouváme tužku do rýže, tak rýži zároveň trošku stlačíme. Zrníčka se napěchují do lahve. Při snaze tužku vytáhnout vznikne poměrně velké tření mezi tužkou a velkou spoustou zrníček. Třecí síla pak udrží tužku s rýží a celou lahví ve vzduchu, protože zrníčka se jakoby "opřou" o zúženou část lahve u hrdla.

Zkuste si to taky a přesvědčte se na vlastní oči!

V Meteoru vysíláme fyzikální pokusy od 1. února každý týden. Pokus s rýží jsme vysílali 1. března. Fyzik a učitel Tomáš Franc pomocí jednoduchých pomůcek, které má většina lidí doma, ukazuje základní fyzikální principy.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.