Fritz von Herzmanovski-Orlando: Císař Josef a dcera přednosty stanice

03491603.jpeg

Parodie, kterou nikdo neměl odvahu natočit, poslouchejte do neděle 1. listopadu 2015.

Překladatel hry Ludvík Kundera ve svém komentáři píše: „Titul hry se po léta vznášel nad dramaturgickými kuchyněmi, její improvizovaný překlad vyslechly i dvě umělecké rady. O veselí při tom nikdy nebyla nouze. Nikdo si však netroufal předstoupit před publikum s tak mocnou náloží groteskní fantastičnosti, s tak rozkošatělou nezařaditelností, s arzenálem tak neobvyklých postupů, s humorem tak prazvláštním.“

Dílo objeveno až po autorově smrti

Už samo jméno autora Fritz von Herzmanovski-Orlando vzbuzuje zvědavost. Jeho nositel se narodil roku 1877 ve Vídni, zemřel pak v italském Meranu roku 1954. Vystudoval architekturu, ale pro nemoc se povolání vzdal a věnoval se literatuře a malířství.

Jeho dílo bylo z velké části objeveno až po jeho smrti. Zřetelně v něm vidíme vliv starého vídeňského lidového divadla i spřízněnost s vrstevníkem, expresionistou Alfredem Kubinem.


Účinkují: Ladislav Frej, Barbora Hrzánová, Michal Pavlata, Josef Somr, Jiří Lábus, Růžena Merunková, Vladimír Brabec, Apolena Veldová, Hana Frejková, Simona Postlerová, Svatopluk Schuller, Jan Szymik, Jiří Hromada, Jiří Klem, Jiří Litoš, Dana Reichová, Tomáš Pergl a Hana Srbová
Překlad: Ludvík Kundera
Pro rozhlas upravila: Alena Zemančíková
Hudba: Kryštof Marek
Dramaturgie: Alena Zemančíková
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2006

Děj svých her umisťuje výhradně do prostředí staré habsburské monarchie, směšuje vysoké prostředí s nízkým. Pohrává si s rakouskou c. k. mytologií, žertuje v hudbě, vymýšlí kulisy a překladatele týrá nářečními prvky v řeči postav.

Celé je to naprosté dada, nicméně autor ani jeho hry nejsou spojeny s podzemním kabaretem nebo malou scénou. Právě naopak. Hra Císař Josef a dcera přednosty stanice byla poprvé uvedena v Mnichově 10. ledna 1957, rakouská premiéra pak byla 13. února 1957 v Burgtheatru. Na českou scénu uvedlo hru divadlo v Chebu, a to roku 1981 a s velkolepým úspěchem, zejména u posádky chebské železniční stanice.

Čtěte také