František Ladislav Rieger. Jeho jméno nesou ulice, náměstí, sady i školy

10. prosinec 2021

František Ladislav Rieger se narodil v Semilech ve stejném roce, kdy Mary Shelleyová v Londýnu vydala román Frankenstein neboli moderní Prométheus. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Prožil bohatý a plodný život. Patří k zásadním osobnostem české politiky, národohospodářství i kultury. Postupně se stal mistrem cechu mlynářského, doktorem práv, velkostatkářem na zámku Maleč i svobodným pánem s husitským řemdihem ve znaku.

Stal se čestným občanem měst i vesnic

Pohřeb Františka Ladislava Riegra (1903)

Jednou veleben jako vůdce českého národa, jindy zase zatracován jako jeho bídný zrádce. Ne vše se mu v životě podařilo, vždy však žil v duchu svých ideálů a se ctí.

Proto se také stal čestným občanem tisíců českých měst i vesnic. Jeho jméno dodnes nesou náměstí, ulice, náměstí, nábřeží, sady, školy i naučné stezky po celé naší zemi.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit legendě mezi bonbóny.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Petr Stančík
Spustit audio

Související