František Ladislav Rieger. Jeho jméno nesou ulice, náměstí, sady i školy
František Ladislav Rieger se narodil v Semilech ve stejném roce, kdy Mary Shelleyová v Londýnu vydala román Frankenstein neboli moderní Prométheus. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Prožil bohatý a plodný život. Patří k zásadním osobnostem české politiky, národohospodářství i kultury. Postupně se stal mistrem cechu mlynářského, doktorem práv, velkostatkářem na zámku Maleč i svobodným pánem s husitským řemdihem ve znaku.
Stal se čestným občanem měst i vesnic
Jednou veleben jako vůdce českého národa, jindy zase zatracován jako jeho bídný zrádce. Ne vše se mu v životě podařilo, vždy však žil v duchu svých ideálů a se ctí.
Proto se také stal čestným občanem tisíců českých měst i vesnic. Jeho jméno dodnes nesou náměstí, ulice, náměstí, nábřeží, sady, školy i naučné stezky po celé naší zemi.
Další Příběhy z kalendáře budou patřit legendě mezi bonbóny.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
František Ladislav Rieger pracoval v rodinném mlýně a zároveň studoval tajně univerzitu
František Ladislav Rieger byl český buditel, první český teoretik národohospodářství a také zakladatel právního systému budoucího českého státu.
-
Památník Palackého a Riegra. Byt, který pamatuje osudy čtyř měšťanských rodin
V Palackého ulici číslo 7 se skrývá Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra. Přední část bytu obývaly čtyři generace významných osobností moderních dějin.
-
Poklady ze schránky z Riegrovy sochy v Semilech. Mince, noviny, zprávy
Nevábnou hmotu z devadesát let staré schránky z Riegrovy sochy v Semilech proměnily restaurátorky Státního a okresního archivu v Liberci v zajímavý dokumentační materiál.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.