František Drtikol. Fotograf aktů a Budha ze Spořilova

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02809663.jpeg

Fotografu Františku Drtikolovi přineslo slávu hlavně fotografování aktů. Byl dokonce úplně první, kdo fotografie nahých dívek vystavil. Umělec a propagátor budhismu se ale původně chtěl věnovat malování. Příběh z kalendáře napsala Denisa Hrnčířová. Moderují Jan Kovařík a Monika Valentová. 

František Drtikol: Pracovní kniha fotografií

Drtikolův atelier v Praze byl jedním z center pražského společenského života. Navštěvovaly jej osobnosti jako je Masaryk, Beneš, Janáček, Mucha...  Stal se nejvyhledávanějším portrétistou. Nevyhýbal se ani komerční fotografii, fotil třeba pohlednice. Zatímco ostatní fotili největší pražské „trháky“ jako Karlův most nebo Pražský hrad, Drtikol fotil dvorky a průjezdy. S neckami, slepicemi a vším co k životu patřilo. Ale s o to větší poetikou. Mimochodem, je považován za zakladatele budhismu u nás. Budhistů v době první republiky po pravdě mnoho nebylo... Otužoval se, cvičil jógu, meditoval a žil střídmě. Ve třicátých letech se odstěhoval do ústraní pronajaté vily na Spořilově, i proto se mu začalo říkat Budha ze Spořilova. 

Příběhy z kalendáře pokračují i zítra. O čem budou? Máme pro vás tři indicie: Jestřáb, ježek, Bublina. Co mají ty tři věci společného? Dozvíte se zítra po 12. hodině na Dvojce. 

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Denisa Hrnčířová , Jan Kovařík , Monika Valentová
Spustit audio

Související