Francis Scott Fitzgerald: Velký Gatsby. Ondřej Brousek v příběhu velké lásky, oslnivého společenského vzestupu i tragické deziluze
Mladý navrátilec z války Nick chce v New Yorku zkusit štěstí jako burzovní makléř. Náhoda ho přivede do podnájmu v sousedství pohádkového sídla tajemného boháče Jaye Gatsbyho, na jehož velkolepé večírky se sjíždí půlka New Yorku. Nick se brzy stane Gatsbyho důvěrníkem a pak i pomocníkem při pokusu získat zpět milovanou dívku, o kterou Gatsbyho před pěti lety připravil odchod na frontu. Jenže ani pohádkové jmění nemůže vykoupit minulost a proměnit představy ve skutečnost...
„Začal jsem počítat výdaje své doby dříve, než na ně byly vystaveny účty,“ poznamenal jednou Francis Scott Fitzgerald. Reagoval tak na otázku, po důvodech svého zájmu o zpodobení bezstarostného života americké smetánky, která utrácí jmění po předcích na večírcích, plných prohibičního alkoholu.
Dvacátá léta, do nichž vedla cesta přes bojiště první světové války, nastartovala zvlášť ve Spojených státech období oslnivé konjunktury, které ukončil až krach na newyorské burze v roce 1929. A právě na začátku 20. let se taky odehrává Fitzgeraldův román Velký Gatsby, který vyšel v roce 1925.
Je to příběh několikanásobného lidského míjení a hlubokého smutku nad ztroskotáním jedné iluze. Své hrdiny vylíčil autor s kritickým nadhledem a zároveň s mimořádnou empatií. Ambivalence jejich charakterů, pocit jakéhosi nevyčerpatelného tajemství, které si nesou, znovu a znovu přitahují generace čtenářů i tvůrců, kteří o nich chtějí vyprávět.
Kupujte na Radioteka.cz
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.