Fenomén Foglar

Skauting baví děti už od roku 1913. Jak se proměnil?

Čtyřiadvacet hodin mlčet, uplavat nejmíň 60 metrů, poznat 50 různých květin, stromů nebo keřů – i k tomu vedou děti skautské oddíly. Systém získávání bobříků vymyslel Jaroslav Foglar. Je skauting pro současné děti atraktivní? To prozrazuje další díl týdenního seriálu Fenomén Foglar.

Jedenáctiletý Vojta chodí do pražské Dvojky. Do oddílu, který Jaroslav Foglar neboli Jestřáb dlouhá léta vedl. „Četl jsem Záhadu hlavolamu a Hochy od Bobří řeky. Nejvíc mě baví Rychlé šípy. Líbí se mi na nich dobrodružný děj a pěkné obrázky,“ říká.

Skautský tábor je bez mobilů, ale se smíchem, sluncem i blátem a hrami

Skautské středisko Údolí Železný Brod se o prázdninách částečně přestěhovalo na území spřízněného střediska Doksy

Na přelomu prázdnin se Skautské středisko Údolí Železný Brod částečně přestěhovalo na území spřízněného střediska Doksy, aby tam skauti postavili tábor.

Do oddílu chodí Vojta rád. Jeho maminka Veronika našla ve skautském oddíle cestu, která syna vede k větší samostatnosti. „Dospívání dnešních kluků vnímám jako problém. Jak se z nich mají stát muži? Není vojna, ani žádná zkouška dospělosti. Vojtovi je jedenáct a já mám pocit, že nastal čas naučit se jednat sám za sebe a poradit si v situacích bez mámy.“ Sám Vojta na sobě po letním skautském táboře pozoruje pokrok: „Cítil jsem, že jsem něco pokořil, vím, že už to příště dokážu a že se nemusím bát.“

Do pražské Dvojky chodí už čtyři roky středoškolák Antonín Jirásek. Za tu dobu zjistil, že skauting k životu potřebuje: „Myslím si, že v této době je důležitější než kdykoli předtím. Sám trávím hodně času u počítače, protože na škole chodím na programování. Proto je hodně důležité dostat se do přírody a snažit se chovat podle skautských zákonů a slibu. Skautská ideologie je dobrá a to mě na skautingu hodně přitahuje,“ vysvětluje.

Rychlé šípy letos slaví 80 let. Nadace Jaroslava Foglara proto letošní rok nazvala Rokem Rychlých šípů. Kdokoli se může přidat k oslavám a na webové stránce nadace přidat svou akci. 

Jestřábovu pražskou Dvojku zažil i filmový publicista Českého rozhlasu Pavel Sladký. Podle něj se ideje skautingu s fenoménem moderní doby nevylučují, naopak: „Skauti, skautské oddíly, Junák… ti všichni jsou na sociálních sítích, kde třeba sdílí svá dronová videa z letních táborů. Není to nic, co by se vzájemně vylučovalo.“

Pražská Dvojka je nejstarší nepřetržitě fungující skautský oddíl. Vznikl v roce 1913. Jaroslav Foglar neboli Jestřáb ho vedl šedesát let.

Spustit audio