Fantomas. Gangster s maskou, který pobláznil Československo

Do Československa se sice tato francouzská trilogie o padouchovi v modrošedé masce dostala se značným zpožděním, o to více pobláznila celou zemi. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

V komunisty uspané zemi to byla jedna z mála příležitostí, jak se setkat s kinematografií z kapitalistické ciziny. Příběhy mimořádně vynalézavého padoucha, jemuž je v patách policie a stále ho nemůže polapit, uhranuly svou vynalézavostí a akčními scénami.

Spojení Maraise s cholerickým Funésem

Trilogie o Fantomasovi propojila do té doby dva zdánlivě neslučitelné žánry, detektivku s komedií. A spojení Jeana Maraise v podání Fantomase s cholerickým Louisem de Funésem bylo zárukou mimořádného diváckého úspěchu.

V geniálním dabingu Františka Filipovského a Miroslava Moravce se Fantomas stal nesmrtelným.

Další Příběhy z kalendáře patří slavnému seriálu o ortopedech na kraji města.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Ondřej David
Spustit audio

Související