Fantomas. Gangster s maskou, který pobláznil Československo

Do Československa se sice tato francouzská trilogie o padouchovi v modrošedé masce dostala se značným zpožděním, o to více pobláznila celou zemi. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

V komunisty uspané zemi to byla jedna z mála příležitostí, jak se setkat s kinematografií z kapitalistické ciziny. Příběhy mimořádně vynalézavého padoucha, jemuž je v patách policie a stále ho nemůže polapit, uhranuly svou vynalézavostí a akčními scénami.

Spojení Maraise s cholerickým Funésem

Trilogie o Fantomasovi propojila do té doby dva zdánlivě neslučitelné žánry, detektivku s komedií. A spojení Jeana Maraise v podání Fantomase s cholerickým Louisem de Funésem bylo zárukou mimořádného diváckého úspěchu.

V geniálním dabingu Františka Filipovského a Miroslava Moravce se Fantomas stal nesmrtelným.

Další Příběhy z kalendáře patří slavnému seriálu o ortopedech na kraji města.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Ondřej David
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...