Fantomas. Gangster s maskou, který pobláznil Československo
Do Československa se sice tato francouzská trilogie o padouchovi v modrošedé masce dostala se značným zpožděním, o to více pobláznila celou zemi. V komunisty uspané zemi to byla jedna z mála příležitostí, jak se setkat s kinematografií z kapitalistické ciziny. Příběhy mimořádně vynalézavého padoucha Fantomase, jemuž je v patách policie a stále ho nemůže polapit, uhranuly svou vynalézavostí a akčními scénami.
Trilogie o Fantomasovi propojila do té doby dva zdánlivě neslučitelné žánry, detektivku s komedií. A spojení Jeana Maraise v podání Fantomase s cholerickým Louisem de Funésem bylo zárukou mimořádného diváckého úspěchu. V geniálním dabingu Františka Filipovského a Miroslava Moravce se Fantomas stal nesmrtelným.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Jean Marais. Fantomas, nebo pohádkový dědeček?
Mezi legendy, o kterých psal Jiří Žák, patří francouzský herec Jean Marais. Kdo by neznal ďábelského Fantomase nebo Hraběte Monte Christa? Pro překladatele, herce a...
-
Jean Marais nebo Jan Mareš? Tajemství svého původu představitel Fantomase nikdy nevyjevil
Hrbáč, hrabě Monte Christo nebo Fantomas. Herecký idol několika generací. Odkud ale Jean Marais pocházel? Mohl mít český původ? Poslechněte si pátrání Stanislava Motla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.