Expedice: Zlaté české ruce aneb krásná práce
Češi, Moravané i Slezané se už od pradávna těšili pověsti zručných a nápaditých řemeslníků, včetně řemesel uměleckých. Čím to bylo dáno a zbylo současným generacím ještě něco z tohoto talentu? Jak se dříve rodily užitkové předměty, které byly jak funkční, tak vysoce estetické? Co ovlivňuje současnou podobu věcí denní potřeby a jak pracují současní designéři? Proč se někteří z nich dnes spojují s uměleckými řemeslníky? A platí stále pořekadlo o zlatých českých ručičkách?
Související
-
Železo musím cítit, říká umělecký kovář, který pracuje bez rukavic
Františku Bečkovi z České Třebové bylo naděleno talentů hned několik. Maluje, dělá sochy z kamene, zpívá a hraje na hned několik hudebních nástrojů.
-
S paličkami z Pošumaví hrají bubeníci po celém světě. Hudební truhlář objednávky přijímal už jako malý
S Pellwood paličkami od Vojtěcha Pelíška hrají třeba Russell Gilbrook z Uriah Heap, Pavel Valdman z Air Supply, Mika Ronos z Ready Kirken nebo Martin Houdek z Monkey Business.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.