Expedice za létem a dovolenou

2. červenec 2022

Fenomén prázdniny. Co dnes pojem prázdniny a dovolená znamená? Čím bylo léto pro naše předky? Jak se v létě mění náš životní rytmus? Má být dovolená dlouhá, nebo k regeneraci stačí pár dnů? Co se v létě děje s naším tělem a na co si dávat pozor? Kdy lidský organismus regeneruje nejrychleji? Expedici do světa dovolených povedou psycholog a neurovědec Petr Bob, generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, obezitoložka Renata Zelenáková a dermatoložka Eva Harapátová.

Dovolená je od slova dovolit si, ale pokud si myslíte, že jde o výdobytek 50. let minulého století, mýlíte se. Na dovolenky a letní byty se jezdilo mnohem dříve.

Lidé na pláži kolem roku 1950

Fenomén letních bytů

Fenomén letních bytů byl tradiční už na přelomu 19. a 20. století a movitější měšťané tím vlastně kopírovali šlechtu, která měla také svá letní a zimní sídla. Největší rozmach zažilo odjíždění na letní byt za první republiky.

O úrovni a místě „letního bytu“ rozhodovaly nejen finance, ale i dojezdová vzdálenost, a to nejlépe vlakem. Auto totiž vlastnilo málo lidí. V okolí Prahy se tak jezdilo zejména do Štěchovic, Říčan, Jevan nebo třeba do Roztok či Dobřichovic.

A už před 120 lety se jezdilo na pobřeží Jadranu! Velmi oblíbenými místy byly Istrie a ostrov Krk a svou popularitu si některá tamní letoviska drží dodnes.

Jaká je ideální délka odpočinku?

Během dovolené bychom si měli dovolit odpočívat, ale víme vůbec, jak se vlastně o dovolené chovat, aby opravdu vedla k regeneraci našeho organismu? Jaká je ideální délka odpočinku a jak změna prostředí i životního rytmu působí na naši psychiku?

Je nutno během dovolených měnit pitný a stravovací režim, jak a kde se koupat a co všechno může ovlivnit kvalitu vody v přírodních nádržích? Jak se chovat při pobytu na slunci a proč odborníci doporučují volit raději kratší, ale komfortnější pobyt, než delší pobyt v horších podmínkách?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.