Expedice: Patologie v minulosti a dnes

29. duben 2023

Historie patologie začíná v lékařství na Blízkém východě během zlatého věku islámu a v západní Evropě během italské renesance. První veřejnou pitvu na našem uzemí provedl v červnu roku 1600 v Praze lékař Jan Jesenius, což se mu ovšem moc nevyplatilo. V roce 1621 byl spolu se 27 českými pány na Staroměstském náměstí popraven. Předtím mu byl vytržen jazyk a utržena ruka – právě za veřejné pitvání lidského těla.

Jak se liší pitvy současné od těch minulých, odpovídá to, co vídáme v detektivkách, skutečnosti? Co dnes dělá patolog a co koroner? Koroner je specializovaný lékař a spolupracuje s policií. Provádí ohledání těla mrtvého na místě.

Patolog je vystudovaný lékař s atestací v oboru patologická anatomie. Náplní jeho práce je především diagnostika. Většina činností se odbývá u mikroskopu, zkoumá změny buněk a tkání, které způsobila nemoc. Na pitevně tráví jen čtyřicet procent svého času. Patologové dnes pomáhají v léčbě především živým pacientům.

Expedici povedou MUDr. Michaela Kendall Bártů z Ústavu patologie 1. lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, MUDr. Petr Mičulka, primář patologie v nemocnici Vsetín, a Daniel Špirka, vedoucí oddělení tkáňových transplantátů Národního centra tkání a buněk.

Spustit audio

Související