Expedice: Fenomén Krkonoše. Jak se žije v našich nejvyšších horách?

20. srpen 2022

V Krkonoších najdete to, co není nikde jinde na světě. A není to jen 1603 metrů vysoká Sněžka. Tvoří přirozenou bariéru proti větrům od Baltského a Severního moře. Jak se žije v roce 2022 v našich nejvyšších horách? Co přináší život v Národním parku místním a co těm, kteří přijíždějí na dovolenou? Jak vychází KRNAP vstříc lidem a jak lidé přistupuji k našemu nejstaršímu národnímu parku? Expedici po netradičních místech Krkonoš povede ředitel správy KRNAP Robin Böhnisch.

Krkonoše mají uprostřed středoevropských nížin a pahorkatin výjimečnou zeměpisnou polohu. Když si představíte oblačnost, která se nastřádá nad Baltem a žene se stovky kilometrů přes polskou nížinu, jsou Krkonoše prvním pohořím, o které se zastaví. Kvůli tomu mají Krkonoše mnohem drsnější a vlhčí klima než třeba Alpy.

Robin Böhnisch ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Hory přinesly světu nejen výjimečné skláře

Díky tomu v Krkonoších rostou rostliny a žijí zvířata, která jinde nenajdete. Krkonošská arkto-alpínská tundra z pohoří vytvořila výjimečný ostrov uprostřed Evropy.

Ale v Krkonoších už po staletí také žijí lidé. Hory přinesly světu nejen výjimečné skláře, jako byli Riedelovi nebo Svárovští, ale i koláře, truhláře, řezbáře a výrobce lyží a saní. Jak se žije v Krkonoších dnes a co dělají lidé pro hory a hory pro lidi?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.