Expedice: Fenomén Krkonoše. Jak se žije v našich nejvyšších horách?
V Krkonoších najdete to, co není nikde jinde na světě. A není to jen 1603 metrů vysoká Sněžka. Tvoří přirozenou bariéru proti větrům od Baltského a Severního moře. Jak se žije v roce 2022 v našich nejvyšších horách? Co přináší život v Národním parku místním a co těm, kteří přijíždějí na dovolenou? Jak vychází KRNAP vstříc lidem a jak lidé přistupuji k našemu nejstaršímu národnímu parku? Expedici po netradičních místech Krkonoš povede ředitel správy KRNAP Robin Böhnisch.
Krkonoše mají uprostřed středoevropských nížin a pahorkatin výjimečnou zeměpisnou polohu. Když si představíte oblačnost, která se nastřádá nad Baltem a žene se stovky kilometrů přes polskou nížinu, jsou Krkonoše prvním pohořím, o které se zastaví. Kvůli tomu mají Krkonoše mnohem drsnější a vlhčí klima než třeba Alpy.
Hory přinesly světu nejen výjimečné skláře
Díky tomu v Krkonoších rostou rostliny a žijí zvířata, která jinde nenajdete. Krkonošská arkto-alpínská tundra z pohoří vytvořila výjimečný ostrov uprostřed Evropy.
Ale v Krkonoších už po staletí také žijí lidé. Hory přinesly světu nejen výjimečné skláře, jako byli Riedelovi nebo Svárovští, ale i koláře, truhláře, řezbáře a výrobce lyží a saní. Jak se žije v Krkonoších dnes a co dělají lidé pro hory a hory pro lidi?
Související
-
Byly Krkonoše jako Špicberky?
Země obklopená ledovým oceánem, na většině území pokrytá ledovcem, v červenci pět stupňů, v lednu minus dvanáct. To nezní jako ideální dovolenková destinace. Přesto...
-
Jan Hřebačka: Češi znovu objevili Krkonoše, ale nechceme, aby...
V Krkonoších se narodil, má je rád a dnes řídí Krkonošský národní park. Jan Hřebačka patří k předním lesnickým odborníkům. Nejraději má Pomezní Boudy a snaží se naš...
-
Od Yellowstonu až do Krkonoš. Expedice do světa národních parků
Proč je 24. květen Evropským dnem národních parků? A kde by u nás měl vzniknout pátý národní park?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka