Expedice do světa zmrzliny. Miska sněhu přelitá hroznovou šťávou, tak vypadal její předchůdce

15. červenec 2023

Pochoutka, která dokáže zchladit organismus v letních vedrech, má zajímavou historii. Prvního předchůdce zmrzliny lze najít v Persii kolem roku 400 před Kristem. Sestávala z misky sněhu přelitého hroznovou šťávou. Do Evropy přivezl první zmrzlinu z Asie Marco Polo, do Ameriky ji pak vyvezli evropští konkvistadoři. V USA v roce 1984 vyhlásil prezident Reagan měsíc červenec za Národní měsíc zmrzliny. S radostí ji konzumujeme i my, a máme už dokonce v Praze i Muzeum zmrzliny!

Co ale o její přípravě skutečně víme? Jak se liší technologie výroby zmrzliny kopečkové a točené, co je to sorbet a co granita? Kolik má být v řemeslné zmrzlině tuku a dá se vyrobit zmrzlina bez cukru? A proč se stali světovými velmistry ve výrobě zmrzliny právě Italové?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.