Expedice do světa očních nemocí a oční transplantologie

29. říjen 2022

Onemocnění očí jsou ve světě na vzestupu. Za jejich vznikem stojí hned několik faktorů - genetická predispozice, věk, civilizační nemoci, jako např. cukrovka, a velmi často také životní styl. Neléčené oční vady nebo onemocnění oka mohou mít za následek až ztrátu zraku, v lepších případech bolesti hlavy nebo zad, únavu a zhoršené soustředění. Dříve patřily k nejrozšířenějším chorobám očí šedý  a zelený zákal. Dnes je to i zánět rohovky a degenerace rohovky.

Zánět rohovky může postihnout nositele kontaktních čoček, diabetiky a seniory obecně. Keratokonus, projevující se degenerativními změnami rohovky, může postihnout prakticky každého a už v útlém věku. Bohužel je dlouho bezpříznakový  a často je pak nezbytná transplatace rohovky.

Transplance rohovky zachraňuje zrak

První pokusy transplantovat části oka jsou zaznamenány už v 18. století, ale byly neúspěšné. Lepší výsledky s tranplantacemi částí oka se objevují až ve 20. století a od té doby oční transplantační medicína udělala obrovský krok kupředu. A protože byla naše republika velkým průkopníkem tkáňového bankovnictví (po USA u nás vznikla druhá tkáňová banka na světě), je tuzemská oční transplantologie na velmi vysoké úrovni.

V Národním centru tkání a buněk se shromažďují a připravují k transplantacím rohovky od zemřelých dárců a mohou zachránit zrak spoustě pacientů, ohrožených slepotou. Jak se transplatace oční rohovky provádí a jak se připravují dárcovské rohovky, vhodné pro transplantace? 

Expedici do světa očních nemocí povedou oftalmoložka a transplantoložka MUDr. Pavlína Skalická z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, oftalmoložka MUDr. Eva Jerhotová z kliniky Neovize a vedoucí oddělení tkáňových transplantátů z Národního centra tkání a buněk v Ostravě Daniel Špirka.

 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.