Expedice do světa bakteriofágů, léků budoucnosti
Denně umírají na světě tisíce lidí v důsledku bakteriálních infekcí, které nelze léčit žádným dostupným antibiotikem. Podle WHO budou v roce 2050 nemoci nevyléčitelné antibiotiky hlavní příčinou úmrtí na planetě. Bakterie jsou vůči antibiotikům čím dál odolnější a nová přestávají farmaceutické firmy vyvíjet. Zachrání lidstvo bakteriofágy? Bakteriofág je vlastně virus, napadající výlučně bakterie. Infikuje bakteriální buňku a pomnoží se v ní, a tím ji zároveň zabije.
Bakteriofágy se tak samy exponenciálně množí v místě infekce, čehož se dá skvěle využít při léčení nemocí, způsobených bakteriálními infekcemi. Bakteriofágová terapie tak představuje novou alternativu k selhávajícím antibiotikům. Jenže ona zas tak nová není. Spíš staronová.
Bakteriofágy jsou starší než antibiotika
Bakteriofágy se vyvíjely spolu s antibiotiky, jsou dokonce o něco starší. Ve vzestupu je ale zbrzdil právě prudký rovoj antibiotik v 1. polovině minulého století. Antibiotika byla levná a účinná, tak se na bakteriofágy zapomnělo. Bakteriofágy se ale přece jen někde stále držely: za druhé světové války byly používané v bojových táborech pro léčbu epidemií cholery, gangrény, dysenterie. Jednalo se o finančně velmi zajímavou a jednoduchou léčbu.
V 80. letech se i v Polsku na Akademii věd ve Varšavě začali zabývat fagoterapií, úspěšně léčili choroby způsobené kmeny rezistentními k antibiotikům, jenže i tam se od nich kvůli antibiotikům upustilo. Udržela se po celá léta v Gruzii v Eliavově institutu,kde s bakteriofágy pracují na velmi pokročilé úrovni.
I u nás pracuje vědecký tým na vývoji nových léčiv z bakteriofágů, a experimentálně velmi dobře fungují. Expedici povedou primářka Klinické mikrobiologie a ATB centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Václava Adámková, molekulární biolog a vědec, specializují se na bakteriofágy Martin Benešík, a jaderný chemik a vědec Milan Buňata ze společnosti MB pharma, která vyvíjí nový bakteriofágový lék pro český trh.
Související
-
Mikrobiolog: Antibiotika selhávají. Zachrání nás karbapenemy, „zdravá“ špína nebo léčba infekcí?
Čím dál víc lidí trpí rezistencí na antibiotika. Jak k tomu může dojít? Jak to souvisí s alergiemi a se superčistým prostředím, ve kterém žijeme?
-
Budeme se léčit pomocí virů?
Léčba antibiotiky ztrácí své zastánce. Přibývá bakterií, které jsou vůči antibiotikům imunní. Antibiotika navíc často ničí i tělu prospěšné bakterie. Máme ale alternativu?
-
Josef Jonáš: Přírodní antibiotika nemohou hrát prim, protože...
Jaká přírodní antibiotika nás obklopují a proč se jim mnohdy zdánlivě nelogicky vyhýbáme? Chemii sice vděčíme za mnohé, ale nesaháme po ní příliš často? A umíme si ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.