Erik Best: Problémy ve Fergusonu? Amerika se stále nevypořádala s otrokářstvím

27. listopad 2014

Spojené státy opět řeší nepokoje černošské komunity. Co je důvodem těchto protestů a je situace v USA řešitelná?

V americkém Fergusonu pokračují protesty. Místní se bouři proti tomu, že policista, který v létě zastřelil černošského mladíka, nebude trestně stíhán. Demonstrace podle Erika Besta ukazují na hlubší rasové napětí v USA. „Asi každý Američan chápe, že tam jsou problémy, ale svět si to tolik neuvědomoval,“ říká.

Amerického novináře žijícího v Česku ale tato situace vůbec nepřekvapuje. „Vyrůstal jsem v podobném místě. Ne tedy v Missouri, ale v Severní Karolíně. Je vidět, že segregace sice byla zákonem zrušená, ale stále existuje,“ dodává.

„Normální Američan-běloch téměř žádné černochy nezná. Ty komunity jsou rozdělené,“ vysvětluje Best.

Čtěte také

Otroctví sice bylo zrušeno už v roce 1865, ale vůdci černošské komunity jej bělochům stále připomínají. „Nikdy jsme se nevypořádali s otrokářstvím. A tento velký problém nám je stále připomínám každý den,“ upozorňuje novinář.

Mnoho mladých černochů má zkušenost s vězením


Protesty ve Fergusonu 2014. Policista Darren Wilson v srpnu zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna, který v obchoidě ukradl krabici s doutníky. Wilson se prý cítil ohrožen. Svědci (většinou z černošské komunity) tvrdí něco jiného. Ve městě Ferguson se strhla už v létřě vlna nepokojů, jelikož téměř celé město se skládá z Afroameričanů. Ve městě musela zasahovat i Národní garda.

„Jeden americký analytik říká, že otrokářství bylo špatné, to ano. Ale černoši měli šanci přijet do Ameriky a teď díky tomu mají lepší možnosti, než kdyby zůstali v Africe. Černoši to ale neakceptují,“ říká Best.

Není tedy v USA špatně nastavený systém, který je vůči černošskému obyvatelstvu neférový? Mnoho mladých černochů má zkušenost s vězením. Podle Besta systém neslouží dobře, ale chyba je i na straně komunity. „To si ale nechtějí přiznat. Nikdo není bez viny.“

Proč odstoupil šéf Pentagonu? Jaké jsou česko-americké vztahy? Má na komunitu vliv i obvinění komika Cosbyho? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: zis , Erik Best , jra
Spustit audio