Erik Best: Politici už dlouho neposlouchají, co lidé doopravdy chtějí

26. červen 2014

Proč jsou lidé nespokojeni a nevěří politice a politikům? Je morálka a etika už jen přežitkem doby?

V poslední době jsme v celosvětové politice svědky prolínání politiky a podnikatelské sféry. Podle amerického novináře Erika Besta „za vším stojí zisk, moc a vliv“.

Voliči jsou ale čím dál víc nespokojeni. „Málokdo o tom ale chce skutečně mluvit.“ Podnikatelé totiž pochopili, že se chystá nějaký konflikt mezi voliči a vládami. Ty totiž už dlouho neposlouchají, co lidé doopravdy chtějí.

Čtěte také

Jako první to podle amerického novináře pochopili právě podnikatelé. „Až budou muset vlády něco proti lidem podniknout, chtějí být součástí moci.“ Dokonce chápou, že může jít i o přerozdělování majetku. „Prostě chtějí být mezi těmi, kteří budou stanovovat nová pravidla.“

Potíže má prý ale celá Evropa. Politici vůbec nepochopili, že se od obyčejných lidí vzdalují čím dál víc. „A místo toho, aby to přijali a začali s tím něco dělat, koukají opět pouze na svůj zisk.“

Erik Best, americký novinář, host pořadu Jak to vidí Dvojky

Touha po úspěchu a penězích je prý vidět už u malých dětí. Nechtějí číst knihy, zato tablety a počítače milují. Ti starší pak chtějí jen zábavu a peníze.

Je etika a morálka přežitkem?

Erik Best odmítá i názor časopisu The Economist. Podle něj se společnost nemusí chovat eticky nebo morálně. Takové chování je prý určeno pouze jednotlivcům. „Ale společnost jsme přece my všichni. To se mi opravdu nelíbí.“

Podle The Economist by se společnost měla chovat pouze v mezích zákona. „Takže obchodování se zločincem v mezích zákona je v pořádku?“

Kauza Edwarda Snowdena

S globální morálkou souvisí i patová situace, do které se dostal Edward Snowden. Muž, který před rokem šokoval svět informacemi o utajovaných odposleších světových politiků.

„Pro mě je hodně zajímavé sledovat reakce vlád. Místo toho, aby ta americká přiznala svou chybu, přesvědčuje nás o nutnosti sledování zpravodajskými službami.“

Je to prý další důkaz toho, že volič něco očekává a politici to neslyší. „Říkají nám, že to tak být musí a že konají v našem zájmu.“ To nám už ale nestačí. „A odpor lidí bude čím dál větší,“ dodal.

Má Hillary Clintonová šanci usednout na křeslo americké prezidentky? Jak je to s americkým občanstvím Jiřího Dienstbiera? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: lup , zis , Erik Best
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.