Emočně závislí lidé ztrácí sebejistotu i prostor pro své zájmy, připomíná psychoterapeutka
Kořeny emoční závislosti na druhém člověku mají kořeny už v dětství, upozornila psychoterapeutka Zdeňka Košatecká. Hranice emoční závislosti je velmi křehká.
„Obětavost je prospěšná v případě, když člověk dokáže současně naplňovat své potřeby a mít čas pro obnovení psychických sil. Když jde za hranici, ztrácí sebejistotu a prostor pro své zájmy. Tam už se jedná spíš o patologii. Lidé se uzavírají do sebe a maskují, co se děje. Může to vést k sebepoškozování nebo i sebevražedným myšlenkám.“
Co by rodiče neměli dětem dělat, aby se do spoluzávislosti nedostaly? „Je důležité děti tzv. nezneužívat. V rodinách, kde je například jeden rodič závislý na alkoholu, povýší dítě do role dospělého. To je pak zahlceno problémy, straní se kolektivu a nemá čas na běžné starosti odpovídající jeho věku,“ připomíná Zdeňka Košatecká.
Posluchačka: Pořád s tím bojuju
Byla jsem vychována k totální závislosti, svěřila se se svými problémy jedna z posluchaček. Neměla svůj volný čas, matka jí pořád dávala pokyny, a když řekla, že něco chce, byla za sobce. Dnes je jí 60 a pořád bojuje s následky.
„Měla by víc chodit do společnosti, učit se komunikovat i v tomto věku, vyjadřovat svoje pocity a potřeby. Je dobré promluvit s odborníkem o svém sebevědomí a sebeúctě,“ radí psychoterapeutka Zdeňka Košatecká.
Může spoluzávislost přijít kdykoliv? Jsme schopni ji sami zastavit? Jak správně prosadit své zájmy?
Související
-
Milujte život a chtějte od něj co nejvíc, radí mentální kouč Marian Jelínek
Myslím, že motivaci trošku přeceňujeme. Větší energií je láska, připomíná mentální kouč Marian Jelínek.
-
Neříkejte, co vám chybí, ale co chcete, radí psychoterapeut Lucian Kantor
Ve chvíli, kdy se snažíme mít věci příliš pod kontrolou, tak nám to podstatné uniká, a chováme se jako rodič, který všem radí, připomíná psychoterapeut Lucian Kantor.
-
Aby byl člověk otevřený vůči druhému, musí vnímat sám sebe, radí psychoterapeutka Jana Tamchynová
Rodiče by nás měli naučit empatii, podporovat naši sebedůvěru a víru v dobrý svět, uvedla k tématu rodiče a jejich vliv na naši dospělost psychoterapeutka Jana Tamchynová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.