„Emočně silná témata si člověk musí nejdřív zpracovat sám pro sebe,“ svěřuje se Olga Strusková

23. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Olga Strusková

„Až když jsem četla její knížku, pochopila jsem, jak strašný osud a jak silnou ženu mám před sebou,“ prohlašuje scenáristka o jedné z hrdinek filmu Válečné nevěsty.

V něm se věnovala příběhům anglických manželek československých letců. „Obdivuhodný na nich byl nejen postoj, ale i to, s jakým nadhledem a humorem to braly,“ dodává.

Osudy silných žen

V její režii ožily Edith Piaf, Frida Kahlo, ale i Mitsuko Aojama, japonská dívka, která se stala hraběnkou na českém zámečku. O ní režisérka natočila v česko-japonské koprodukci film Hraběnka z Poběžovic. Další zajímavou ženou, která Olgu upoutala a o které napsala knihu, je Hitochi Kinue, japonská atletka, kterou za první republiky milovalo celé Československo. Japonsko režisérce přirostlo k srdci, dokonce tam získala několik filmových cen.

Jak se dostala k práci v Japonsku? Co zjistila o stáří? A který dokument pro ni byl nejnáročnější?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.