Emoce na uzdě? Potlačovaný vztek může vést až k rakovině. Jak ventilovat napětí zdravě?
Naše emoce často skrýváme. Nechceme být středem pozornosti kvůli vzteku, smutku nebo strachu, který cítíme. Jaký dopad na naše psychické a fyzické zdraví ale může mít dlouhodobé ignorování emocí? Jak prožívat emoce zdravě? A kdo má k potlačování emocí největší tendenci?
Vybuchnout vzteky v autobuse nebo se rozbrečet šéfovi v kanceláři se nesluší. Společenské normy takové chování zapovídají, přestože žádná emoce není špatná a každá má své opodstatnění.
„Všechny emoce jsou v pořádku. Je to energie, která se děje v našem nervovém systému a která má nějaký důvod. Strach nás má třeba před něčím varovat nebo chránit. A proto je nutné, aby emoce byly zdravě prožity,“ vysvětluje psychoterapeutka Markéta Černoušková.
Emoce na uzdě?
Jak to ale udělat, když žijeme v kultuře, kde se živelnost netoleruje, a kde se naopak vyžaduje mít své emoce pod kontrolou? „Je třeba přijít na to, jak si ulevit, aniž bychom se chovali nevhodně. V případě vzteku je třeba dobré někam poodejít a tam si zakřičet, nebo chvíli počkat a vyventilovat napětí až v prostředí, kde to půjde. Rozhodně ale není dobré čekat příliš dlouho nebo předstírat, že žádný vztek necítíme.“
Čtěte také
Dlouho potlačované emoce totiž prokazatelně škodí zdraví. „Začnou se propisovat do naší nervové soustavy, do imunitního a endokrinního aparátu, do paměti buněk, a to může vést k nejrůznějším onemocněním. Je vědecky dokázáno, že potlačovaný vztek má příčinnou souvislost s rakovinou,“ varuje odbornice na lidskou duši.
Stejně jako nácvik zdravého prožívání emocí je ale podle Markéty Černouškové důležitý i vlastní soucit, když se chováme jinak, než bychom si představovali. „Vybuchnout jako papiňák není nic, co by si zasloužilo hněv. Stejně jako v terapii, tak i v životě je důležitý soucit. Když to dneska nevyšlo, vyjde to třeba jindy...“
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.