Emil Viklický a Jazz na Hradě. Nový pořad Hudební podium na Dvojce
Programová řada Hrají Big Bandy se dočkala drobných dramaturgických změn. Změnila i jméno. Čas vysílání ne. Nově tak každou neděli kolem 21:00 můžete poslouchat třeba Jazz na Hradě.
Startovním dílem nové podoby pořadu budou dva koncerty z cyklu Jazz na Hradě. Mohli jste už slyšet koncert George Mráze. V neděli 20. prosince po skončení rozhlasové hry můžete slyšet Emila Viklického ze záznamu koncertu v Míčovně Pražského hradu 17. října 2010. Pozor! Pořad se nearchivuje v iRadiu.
Na koncertě se sešli špičkoví hudebníci dvou měst: Chicaga a Prahy. Pražskému vystoupení předcházelo hostování Viklického se skupinou fenomenálního saxofonového virtuóza Richieho Colea v novém chicagském klubu BluJazz. Jejich společné muzicírování vyvolalo obdiv i v amerických podmínkách.
Richie Cole Q + Emil Viklický
Richie Cole a Emil Viklický se oba narodili v roce 1948 a oba jako stipendisté studovali na Berklee College of Music. Jinak každý z nich představuje jiný typ hudebníka. Richie Cole je vyhraněný instrumentalista, který se od začátku svého profesionálního působení upsal rozvíjení přínosu bebopu a jeho protagonisty Charlieho Parkera.
Emil Viklický je mnohostranná hudební osobnost (skladatel i interpret), mezinárodní úspěchy získal tvorbou scenickou (zejména filmová hudba), operní a komorní. Jako skladatel-interpret na sebe Viklický v jazzovém světě upozornil díky jazzové stylizaci moravské lidové i artificiální hudby (v zahraniční jazzové publicistice ho označují přívlastkem „Janáček jazzu”).
Zazní skladby:
- Castle Bop (Richie Cole)
- Swinging with President Klaus (Richie Cole)
- Buhaina (Ray Brown)
- Cacharel (Emil Viklický)
- Song for Strayhorn (Gerry Mulligan)
- Confirmation (Charlie Parker
- Bossa Nova Eyes (Richie Cole)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.