Eliška Hašková Coolidge: „Od etikety je jen krůček k etice“
Dnes (16. května) jsme ve studiu přivítali diplomatku Elišku Haškovou Coolidge. Ženu, která stála po boku amerických prezidentů.
Do Bílého domu za americkým snem?
Eliška Hašková Coolidge se narodila v Praze ve významné bankéřské rodině. Její otec byl zrovna na služební cestě ve Spojených státech amerických, když přišel tzv. Vítězný únor a tak se domů již nevrátil. Po roce se podařilo emigrovat i zbytku rodiny, ale matka mezitím změnila plány a rozhodla se začít jiný život, jinde. Devítiletá Eliška čekala sama ve Francii téměř rok, než se s otcem znovu setkala a společně začali od nuly, což se jim nakonec se štěstím vydařilo. V USA vystudovala diplomacii na prestižní univerzitě a nastoupila do Bílého domu, tři měsíce před atentátem na prezidenta J. F. Kennedyho. Hlavy státu odcházely, ale ona zůstávala a během 18 let upravovala proslovy postupně pěti americkým prezidentům.
Dlouhé a plné věty R. Nixona
Z toho co bylo již řečeno vyplývá pouze jediné – život E. H. Coolidge je nesmírně zajímavý a nabitý zážitky. Poznala prezidenta Richarda Nixona, prožila aféru Watergate a postupně vkládala slova do úst nejmocnějším mužům světa: „Ano, bylo to opravdu poutavé. Každý prezident pro mě znamenal jistou výzvu, každý měl jiný způsob vyjadřování. Např. Lyndon Johnson užíval spíše krátké věty a krátká slova, Nixon měl naopak plné věty a dlouhá slova. Jejich životy se staly postupně součástí i toho mého“ E. H. Coolidge působila a žila uprostřed studené války. Zatím co její rodina doma hovořila o okupovaném Československu, ona zastávala funkci v pomyslném středu „svobodného“ světa a čekala dlouhých 40 let, než se mohla vrátit zpět do své rodné vlasti.
Společenský úpadek jako celosvětový trend
„Společenské způsoby nejsou něco strojeného. Pochází z nitra a celé to je pouze o tom, abychom si lépe rozuměli a byli schopni dosáhnout kompromisů vedoucích k dobru.“ Podle slov E. H. Coolidge je od etikety pouze krůček k etice a nejen to se pokoušela přiblížit i českým politikům v době předsedání ČR v čele EU. Jaký je tedy rozdíl v projevu těch českých a amerických? Jsou vůbec tuzemští státníci vzdělatelní? „Samozřejmě dlouhá léta totality, a v podstatě nemožnost kultivovat diplomatické vystupování, jsou na české politické scéně znát. Na druhou stranu také často říkám, že to co se děje tady, je vlastně celosvětový trend a děje se i v Americe, i když tam to dovedou o něco lépe maskovat.“ Poznamenala s úsměvem E. H. Coolidge a dodala: „Lidé přestávají být ochotní si vzájemně naslouchat a podle mě dochází k jakémusi rozpadu společnosti.“ Politická příslušnost a rozdílné názory by totiž prý nikdy neměly bránit rozumné diskuzi.
Více si poslechněte v přiloženém audiozáznamu na začátku článku…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.