Elektřina

20. červen 2001

Nápad zaměstnanců v energetice použít spoluobčany jako rukojmí při vyjednávání s vládou má drobnou chybu krásy. Zmínění zaměstnanci, anebo jejich odboroví předáci, se nás zapomněli zeptat, jestli jsme s tím srozuměni, zda je míníme podpořit tím, že budeme večery solidárně trávit při svíčce. To není jen tak - přerušit dodávky elektřiny a k tomu zabránit, aby náhradní proudila ze zahraničí. Důvod musí být vážný a vysvětlení logické.

Zaměstnanci v elektroenergetice se bojí, že po privatizaci a restrukturalizaci zůstane pouze pro každého třetího z nich práce. Vyčítají vládě, že jim dosud do budoucna nezaručila zachování zaměstnanosti a vytvoření nových pracovních příležitostí. Kromě toho chtějí, aby v kupní smlouvě s novým nabyvatelem podílů v nyní polostátních firmách byla smlouvě zaručena konkurenceschopnost našich producentů elektřiny. Občan od vlády v souvislosti s elektřinou také něco chce: Aby její cena odpovídala možnostem jeho peněženky. Otázkou je, zda zájem zaměstnanců v elektroenergetice není se zájem občanů v rozporu, není-li příčinou vysoké ceny elektřiny třeba přezaměstnanost a nízká produktivita práce v odvětví, jehož zaměstnanci se bouří.

Soudě podle včerejších čísel z valné hromady ČEZu si ale tato firma,ve které stát, tedy my vlastníme šedesát osm procent, špatně nevede. Její loňský čistý zisk činil víc než pět a půl miliardy, přičemž výkony a prodej elektřiny dosáhly téměř čtyřiapadesáti miliard. Platíme monopolu, protože nemáme na výběr. Třeba bychom nakonec odboráře mohli podpořit a vydržet den dva s petrolejkou. Pokud ke svým požadavkům vůči vládě přidají i výzvu svému zaměstnavateli, aby nám udělal slušnou cenu.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...