Ekonom Richard Hindls: Ve vývoji nezaměstnanosti bude klíčový podzim

8. červenec 2020

Nezaměstnanost vzrostla od května jen o 0,1 %. Je to úspěch českých politiků?

Míra nezaměstnanosti od května tohoto roku vzrostla jen o desetinu procenta. „Je to docela dobré číslo,“ hodnotí 3,7 % za červen ekonom a statistik Richard Hindls. „Opatření, která šla proti nezaměstnanosti, přináší určitý efekt,“ dodává.

Právě nezaměstnanost považuje za klíčovou pro zvládnutí ekonomické krize způsobené vlnou pandemie onemocnění Covid-19. „Pokud by se to číslo začalo zhoršovat, je to špatný signál…“ soudí host Zity Senkové a připomíná, že nejde jen o cifry, ale také o psychiku lidí.

Trh práce a spotřeba

Stejně jako situaci na trhu práce je podle Hindlse potřeba „udržet na uzdě“ spotřebu. Ta totiž dnes představuje 50 % tuzemského HDP a má důležitou úlohu při vytváření polštáře pro rozvoj ekonomiky.

Na budoucí vývoj se ale dívá spíš optimisticky: „Myslím si, že nezaměstnanost by nemusela být tak hrozná, jak se čekalo.“ Klíčový by měl být nadcházející podzim. Ten totiž tradičně přinese pokles zaměstnanosti, způsobený jednak koncem sezóny a jednak nástupem absolventů na pracovní trh.

Konec státní podpory

Přestože prozatím je ukončení krizové státní podpory naplánováno na konec léta, Richard Hindls připomíná, že vláda zvažuje prodloužení do konce roku. Sousední Německo dokonce počítá se státní podporou občanů prostřednictvím kurzarbeitu nejméně na rok.

Práci českých politiků v rámci zavádění opatření pro podporu tuzemské ekonomiky, považuje Hindls za poměrně efektivní. „Ne všechno se samozřejmě povedlo, ale nepatřím ke kritikům. Nemyslím si, že bychom udělali něco výjimečně dobře nebo výjimečně špatně,“ uzavírá.

Další témata rozhovoru: Cena zlata. Situace na Slovensku. Analogie s rokem 2008.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.