Ekologie je každodenní součásti života Petra Vacka

4. srpen 2011
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Vacek

Hostem Evy Kvasničkové v dnešním (4. srpna) pořadu Je jaká je po 11:05 hodině byl herec a ekolog Petr Vacek.

Je spíš optimista, realista, nebo pesimista? On sám by o sobě řekl, že se považuje za optimistu, protože každá situace, a to i ta nepříjemná, dovede člověka obohatit. Často chodívá do nemocnic, aby pomáhal nemocným dětem, a to je pouze zlomek prospěšných aktivit, které Petra Vacka předcházejí. Je především hercem, aktivním ekologem a málokdo z nás tuší, že také překládá anglické texty.

Vskutku jde o člověka mnoha profesí a čtyřnásobného otce. Na dobročinné akce v dětských domovech brával i své dva starší potomky Hanu a Jonáše Vackovy: „Hanča byla takovým ostrovem lásky, protože je velice dobrosrdečná, kdežto Jonáš se spřáhl s těmi největšími gaunery a zlobil ještě víc než oni,“ dodal s úsměvem na adresu svých dětí náš host. Prioritou pro něj zůstává pomáhat svěřencům z dětských domovů v jejich začlenění do společnosti. Také se o P. Vackovi ví, že není ekologický „fanatik“, přestože zasedá v čele představenstva organizace Greenpeace: „Snažím se vyčlenit pro ekologii místo v běžném životě. Na dvoře třídím odpad a jednou za čas jsou recyklační procházky s odpadky rodinou rutinou. Také jsem měl to štěstí zúčastnit se programu Zelená úsporám, takže doma zateplujeme a chytáme dešťovou vodu, abychom ušetřili energie.“

Herec Petr Vacek

Před nedávnem se P. Vacek převlékl do zálesáckého a vydal se na Šumavu, kde podpořil ekologické aktivisty, bojující proti ilegálnímu kácení ve vzácných částech Národního parku Šumava. Podělil se s posluchači o zajímavé postřehy, které si z místa přivezl: „Bohužel mám několik ošklivých zážitků. Místní občané aktivistům rozbíjeli automobily, nenechali je se občerstvit v restauracích a policisté neakceptovali argumenty protestujících, kteří byli v právu. NP Šumava se vůbec nezajímal o to, že pro kácení nebyla vydána všechna patřičná povolení.“ Celé události se věnovala nejen česká média, ale prý i vědecká obec, která uznala, že požadavky protestujících jsou oprávněné.

V současnosti můžeme P. Vacka vidět v nekonečném televizním seriálu Ulice, ve kterém účinkuje již šestým rokem a prý už je to docela dlouho: „Z řemeslného hlediska je to velice zajímavá práce. Nikdy předtím jsem nic obdobného nedělal, i když je to opravdu náročné. Někdy točíte i 12 hodin denně.V září se uvidí, zdali budu v natáčení pokračovat.“ Herec také pravidelně vystupuje na scéně Divadla Ypsilon.

Ekologie. Ilustrační foto

Více si poslechněte v audizáznamu rozhovoru na Dvojce Českého rozhlasu…

autor: Jan Sklenář
Spustit audio