Ekologie je každodenní součásti života Petra Vacka

4. srpen 2011
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Vacek

Hostem Evy Kvasničkové v dnešním (4. srpna) pořadu Je jaká je po 11:05 hodině byl herec a ekolog Petr Vacek.

Je spíš optimista, realista, nebo pesimista? On sám by o sobě řekl, že se považuje za optimistu, protože každá situace, a to i ta nepříjemná, dovede člověka obohatit. Často chodívá do nemocnic, aby pomáhal nemocným dětem, a to je pouze zlomek prospěšných aktivit, které Petra Vacka předcházejí. Je především hercem, aktivním ekologem a málokdo z nás tuší, že také překládá anglické texty.

Vskutku jde o člověka mnoha profesí a čtyřnásobného otce. Na dobročinné akce v dětských domovech brával i své dva starší potomky Hanu a Jonáše Vackovy: „Hanča byla takovým ostrovem lásky, protože je velice dobrosrdečná, kdežto Jonáš se spřáhl s těmi největšími gaunery a zlobil ještě víc než oni,“ dodal s úsměvem na adresu svých dětí náš host. Prioritou pro něj zůstává pomáhat svěřencům z dětských domovů v jejich začlenění do společnosti. Také se o P. Vackovi ví, že není ekologický „fanatik“, přestože zasedá v čele představenstva organizace Greenpeace: „Snažím se vyčlenit pro ekologii místo v běžném životě. Na dvoře třídím odpad a jednou za čas jsou recyklační procházky s odpadky rodinou rutinou. Také jsem měl to štěstí zúčastnit se programu Zelená úsporám, takže doma zateplujeme a chytáme dešťovou vodu, abychom ušetřili energie.“

Herec Petr Vacek

Před nedávnem se P. Vacek převlékl do zálesáckého a vydal se na Šumavu, kde podpořil ekologické aktivisty, bojující proti ilegálnímu kácení ve vzácných částech Národního parku Šumava. Podělil se s posluchači o zajímavé postřehy, které si z místa přivezl: „Bohužel mám několik ošklivých zážitků. Místní občané aktivistům rozbíjeli automobily, nenechali je se občerstvit v restauracích a policisté neakceptovali argumenty protestujících, kteří byli v právu. NP Šumava se vůbec nezajímal o to, že pro kácení nebyla vydána všechna patřičná povolení.“ Celé události se věnovala nejen česká média, ale prý i vědecká obec, která uznala, že požadavky protestujících jsou oprávněné.

V současnosti můžeme P. Vacka vidět v nekonečném televizním seriálu Ulice, ve kterém účinkuje již šestým rokem a prý už je to docela dlouho: „Z řemeslného hlediska je to velice zajímavá práce. Nikdy předtím jsem nic obdobného nedělal, i když je to opravdu náročné. Někdy točíte i 12 hodin denně.V září se uvidí, zdali budu v natáčení pokračovat.“ Herec také pravidelně vystupuje na scéně Divadla Ypsilon.

Ekologie. Ilustrační foto

Více si poslechněte v audizáznamu rozhovoru na Dvojce Českého rozhlasu…

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.