Eduard Stehlík: Verbální hrozba se může mžikem stát hrozbou faktickou. Musíme být ve střehu

26. únor 2016

Na východních hranicích s Ruskem má už velmi brzy začít operovat jednotka velmi rychlé reakce NATO. Je to jen psychologická hra, nebo se máme začít bát?

Vojenský historik Eduard Stehlík jednotku vítá: „Pokud se někde zvyšuje napětí, tak se verbální hrozba může velmi rychle stát i faktickou.“ O vytvoření jednotky usilují hlavně Pobaltské státy a Polsko.

Nová studená válka

Jde vlastně o plnění původní dohody NATO: Pokud o pomoc požádá jeden ze společenství zemí NATO, ostatní mu přijdou na pomoc. „Je to jako u mušketýrů. I tady platí heslo: Jeden za všechny, všichni za jednoho.“

Podle velení aliance mají vojáci ukázat hlavně jednotu NATO. Rusko ale tento krok přirovnává k nové studené válce. Eduard Stehlík se ptá, co bylo dřív? „Celá řada zemí NATO totiž ohrožení Ruskem cítí hmatatelně a má opravdový zájem o trvalé jednotky.“

Čtěte také

Nový způsob válčení

Klidně se prý i těmto zemím může stát, že se je někdo pokusí destabilizovat. A nový způsob válčení nám už Kreml ukázal na Krymu. „Neoznačení zelení mužíčci se mohou opět tvářit, že nejde o napadení, ale o bojovníky za svobodu.“

„V každém konfliktu nebo krizi se hraje s psychologií. Nový je i způsob ovládnutí a vyčištění prostoru vládní propagandou, manipulací s médii, manipulací s lidmi.“ Slovo je pořád mocnou zbraní. „Pokud jste schopni ovládnout nejlépe světové veřejné mínění, tak máte napůl vyhráno.“

Nejmocnější zbraň dneška

Kdysi tuto roli plnily zpravodajské služby, a dokonce i ministerstva propagandy. Dnes stačí jedno dostatečně šokující video natočené mobilním telefonem. „Za pár minut obletí celý svět. To nám bohužel ukazuje takzvaný Islámský stát velice často. Navíc jen za pár korun.“

Manipulátor může taky pracovat prostřednictvím tzv. nezávislých společností, která vydávají „nezávislé“ analýzy. Přes média opět lehce manipuluje celou veřejností. Tento způsob ale hrál svou roli už za druhé světové války, upozorňuje historik.

Torzo tanku

Tehdy precizní nacistická propaganda dokázala Československo očernit před celým světem. Udělala z nás viníka, což nakonec vedlo k Mnichovu. Jak s tím bojovat dnes? „Ničemu nevěřit a vše pokud možno prověřovat. Používat zdravý rozum a myslet na to, že nejvíce kontaminovaným médiem je dnes internet.“

Jak Eduard Stehlík vzpomíná na válečné veterány i na jednu z nejkrvavějších bitev 2. světové války? Poslechněte si ze záznamu v Archivu pořadů.

autoři: lup , zis , Eduard Stehlík
Spustit audio