Co dělám v rozhlase:
Jsem jedním z pravidelných komentátorů v pořadu Jak to vidí...
Mimo rozhlas:
Absolvoval jsem Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (obor ruština-dějepis). Od roku 1989 jsem zaměstnán jako vojenský historik ve Vojenském historickém ústavu v Praze, od roku 1992 jako voják z povolání. Specializuji se na nejnovější vojenské dějiny Československa a České republiky, a to zejména období let 1914–1956. V letech 1998–2003 jsem působil také jako vysokoškolský pedagog na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a v přednáškách se věnoval například dějinám mezinárodních vztahů, válkám a ozbrojeným konfliktům po roce 1945 a mezinárodnímu terorismu.
Jsem autorem nebo spoluautorem 20 monografií a několika desítek článků a odborných studií. Kniha Lidice – Příběh české vsi získala v roce 2005 cenu Ministerstva kultury ČR a Asociace muzeí a galerií Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku. Jsem také jedním z pěti autorů scénáře výstavní kompozice v Památníku Lidice nazvanou A nevinní byli vinni… Od 27. října 2006 jsem čestným občanem Lidic.
Všechny články
-
Eduard Stehlík: Lidická žena neudávala. Došlo k neodbornému vyhodnocení dokumentu
Před 78 lety byly vyhlazeny Lidice jako pomsta za atentát na Heydricha. Pietu nedávno narušil medializovaný případ údajného udavačství jedné z obyvatelek Lidic.
-
Eduard Stehlík: Pražské povstání bylo největší bojové vystoupení Čechů ve 20. století u nás
Se zbraní v ruce před 75 lety povstalo 15 000 lidí, polovina současné armády ČR. O život přišlo 3000 lidí. Víc než na krvavé Dukle. O ní víme, ale o Pražském povstání ne.
-
Eduard Stehlík: Není dobré hrát si na hrdinu a ohrožovat svým chováním jiné
Vláda chystá další opatření v boji proti šíření koronaviru. „Někteří Češi přistupují k celé situaci trochu švejkovským způsobem,“ kritizuje vojenský historik.
-
Eduard Stehlík o sporu kolem Památníku Lidice: Když člověk může ublížit, měl by se držet zpátky
Deset ze šestnácti zaměstnanců Památníku Lidice podalo výpověď kvůli rezignaci ředitelky Martiny Lehmanové. Báli se prý navrátu „normalizačního výkladu dějin“.
-
Eduard Stehlík: Berlínská zeď byla symbol i místo smrti. Padla díky chybě komunistického funkcionáře
Berlínská zeď rozdělovala město 28 let. Odhaduje se, že stála za smrtí 200 lidí. „V životě mě nenapadlo, že bych pád berlínské zdi viděl,“ vzpomíná vojenský historik.
-
Eduard Stehlík: Kdyby Američané měli tolik hrdinů jako my, má Hollywood sto let co točit
Výročí druhé světové války sebou nese i vzpomínku na první padlé československé vojáky. „Máme v našich dějinách skutečně tisíce hrdinů,“ připomíná vojenský historik.
-
Eduard Stehlík: Nevíme, co přesně se v Rusku stalo
Ve dnech smutného výročí atomového bombardování měst Hirošima a Nagasaki došlo v Rusku k explozi a následné zvýšení radiace v oblasti. Šlo o test zbraně?
-
Eduard Stehlík: To podstatné o hrdinech operace Anthropoid už víme
Uplynulo 77 let od hrdinné smrti československých výsadkářů v kryptě kostela Cyrila a Metoděje. Co o událostech 18. června 1942 odhalily poslední výzkumy?
-
Eduard Stehlík: Jiří Stránský měl obrovský smysl pro humor a nechtěl zklamat sílu svých předků
Ve věku 87 let zemřel Jiří Stránský, spisovatel, překladatel, dramatik a někdejší předseda českého PEN klubu. Jak na něj vzpomíná vojenský historik Eduard Stehlík?
-
Eduard Stehlík: Háchovi nedocházelo, že jde jednat s gangstery
Připomínáme si 80 let od okupace nacistickým Německem a vzniku Protektorátu Čechy a Morava. Jak přijala československá armáda příjezd okupační armády a rozkaz nebojovat?