Eduard Fiker: Čichač

12. únor 2015
03312096.jpeg

Detektivní science fiction o zpronevěřeném dědictví a pokusy s hranicemi lidských možností.

Poslouchejte na Vltavě 12. února 2015 ve 20:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do středy 18. února 2015.


Český prozaik, dramatik, scénárista a překladatel z angličtiny Eduard Fiker je jedním ze zásadních představitelů detektivního žánru v české literatuře.

K autorovým nejznámějším detektivním příběhům patří román Čichač, ve kterém použil mimo jiné prvky science fiction. Vypráví o muži, který si v krizové životní situaci nechá do nosu transplantovat dokonalejší čichový psí orgán a stane se tak schopným detektivem...

Autor, jenž občas vtipně do děje vstupuje a diskutuje se čtenářem o potížích tvůrců smyšlených příběhů, líčí s jistou dávkou humoru nejprve vlastní zrození „čichače“ a pak na jednoduchém detektivním příběhu předvádí přednosti takto zdokonalené lidské bytosti i její perspektivní možnosti v širší lidské činnosti.


Osoby a obsazení: Josef Pekárek, zvaný Píček (Miroslav Středa), Hatinka (Jitka Molavcová), Martin (Luděk Munzar), Angler (Soběslav Sejk), Řimbaba (Ilja Racek), Kormorán (Jan Teplý), Kurz (Jiří Adamíra), Kurzová (Jana Hlaváčová), Pacák (Bohumil Bezouška), Bukovský (Miroslav Vladyka), hostinský (Jan Maršálek), asistent (Viktor Vrabec), domovnice (Ludmila Roubíková), policista (Miloš Rozhoň), reportér (Miloš Hlavica), muž (Jiří Šrámek) a žena (Alexandra Tomanová)

Autor: Eduard Fiker Dramatizace: Jan KolářDramaturgie: Roman KopřivíkRežie: Jiří Horčička

Natočeno v roce 1991.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby