Edgar Rice Burroughs. Muž, který přivedl na svět pána opic

Edgar Rice Burroughs se narodil 1. září 1875 v Chicagu. Po absolvování vojenské akademie sloužil u jezdectva. Od jezdectva byl propuštěn kvůli zdravotním problémům. Vystřídal řadu zaměstnání. Živil se jako pasák krav či zlatokop a teprve po třicítce zkusil štěstí coby autor dobrodružného románu. Jeho série o Tarzanovi, chlapci vychovaném opicemi v africkém pralese, mu přinesla mimořádný úspěch i peníze. Tarzan se dočkal také mnoha filmových zpracování.

Burroughs se stal klasikem fantasy a sci-fi literatury, psal populární série o supermanovi Johnu Carterovi, který se dokázal silou mysli přesunout na Mars nebo o světě ovládaném ptakoještěry zvaném Pellucidar, který se rozkládá v dutinách Zeměkoule.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Pavel Jurda
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.