Dvacet německých prominentů píše o papeži

14. duben 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Představení knihy „Benedikt XVI. – Prominenti o papeži“

U příležitosti nacházejících 85. narozenin papeže Benedikta XVI., které oslaví v pondělí 16. dubna, mu v jeho rodném Německu připravili speciální dárek. Dvacet známých osobností z církve, politiky, kultury, sportu i hospodářství v nové knize vypráví o svých setkáních se Svatým otcem i o tom, jak vnímají jeho působení.

Co všechno kritičtí Němci „svému“ rodákovi nevyčítají. Že dostatečně nepodporuje ekumenickou debatu, málo pozornosti věnuje problémům uvnitř církve a že lpí na konzervativních pozicích.

Na ty, kteří ale Svatého otce osobně potkají a hovoří s ním, jeho osobnost hluboce zapůsobí. Právě tyto výjimečné okamžiky líčí knižní novinka „Benedikt XVI. – Prominenti o papeži“, která se zrodila z iniciativy ředitelky nakladatelství „Media Maria“ paní Gisely Geirhosová.

„Myšlenka zdůraznit lidské, ale i intelektuální a teologické kvality se zrodila loni v létě během oficiální návštěvy papeže v Německu. Několik poslanců parlamentu bojkotovalo jeho projev v Bundestagu, což pozornost médií, v Německu spíše levicově orientovaných, přitáhlo více, než poselství cesty. Rozhodla jsem se proto představit papeže v pozitivním světle, takového, jakým doopravdy je.“

Říká Gisela Geirhosová, která ke spolupráci přizvala osobního tajemníka Svatého otce Mons. Georga Gänsweina.

Německé vydání knihy „Benedikt XVI. – Prominenti o papeži“

Vydat knihu k letošnímu jubileu vyžadovalo mimořádné úsilí. Paní Geirhosová nejdříve zjišťovala, kdo by z významných německých osobností měl zájem přispět do knihy nekritizujícím pohledem. U většiny oslovených, zejména žen, ale narazila na odmítnutí, proto intenzivně hledala dál. Povedlo se, o čem svědčí 192 stran textu a 20 fotografií.

Knihu jako dárek k 85. narozeninám Benedikta XVI. předala Gisela Geirhosová oslavenci osobně na Velikonoční pondělí v jeho letní rezidenci Castell Gandolfo.

„Papež měl z dárku velkou radost a velmi jej potěšila a mile překvapila také rozmanitost autorů. Kromě papežova osobního sekretáře preláta Gänsweina líčí své názory i osobní dojmy například mnichovský kardinál Reinhard Marx, který Benedikta XVI. charakterizuje jako velkého, zbožného teologa se smyslem pro humor. Jeho vnitřní sílu, důstojnost a srdečnost velebí fotbalový ‚císař‘ Franz Beckenbauer, který fotografii ze setkání s papežem nosí sebou i na cesty po světě. Z obdivu k papeži se vyznává i dlouholetý bavorský premiér Stoiber, dvojnásobná zlatá olympionička ve sjezdovém lyžování Maria Höfl-Rieschová nebo bavorský politik Peter Gauweiler, kterého dojímá hluboké propojení Josefa Ratzingera s rodným Bavorskem.“

autor: zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...