dTest: Vybíráte kávovar na kapsle? Levný výrobek vám udělá stejnou službu jako drahý
Redakce dTestu zkoumala 22 přístrojů pro pět různých systémů kapslí. Zjišťovala se délka přípravy kávy, její teplota nebo kvalita „napěňovače“ mléka. Zajímala je taky snadnost obsluhy. Chuť testovalo 10 kávových sommeliérů.
„Všechny přístroje si v dTestu vedly velmi dobře, případně dobře. Nenašli jsme žádný propadák,“ říká redaktor spotřebitelského časopisu Tomáš Haimann. Rozdíly mezi výrobky byly jen vzhledové nebo funkční. „Občas jsme narazili na horší ovládání nebo kávovaru déle trvala příprava nápoje.“
Nekupujte podle ceny
„Je to ukázkový příklad, jak vám může levný výrobek vyrobit stejně dobrou kávu jako ten drahý. Přitom nechci tvrdit, že ten nejlevnější je taky ten nejlepší. Ale spíš zaplatíte za design, kvalitnější materiály a za značku. Ne za kvalitnější kávu.“ Třeba Krups KP 1108 s cenou kolem 1400 Kč dopadl jako jeden z nejlepších, kávovar za 16 000 Kč dopadl hůř.
Co do technologie jsou si samotné kávovary podobné jako vejce vejci. Podstatnější jsou kapsle, které nevyrábějí výrobci přístrojů. Nabídka je sice široká, ale vkládat můžete pouze jediný druh. Řídit se můžete i další nabídkou jejich náplní. „Třeba Nespresso se specializuje pouze na kávu, zatímco Tassimo nebo Dolce Gusto nabízí i čaj, různé kakaa, horké čokolády, sladké nápoje.“
Jak probíhá testování?
Test spočíval ve třech zkouškách. V praktických zjišťovali délku přípravy kávy, teplotu nápoje nebo kvalitu „napěňovače“ mléka. Zajímala je taky snadnost obsluhy a přišel i senzorický test. „Deset kávových sommelierů pak zkoumalo chuť nápoje bez toho, aby viděli jeho přípravu.“ Hodnotili 12 chuťových a senzorických parametrů jako je například vůně, hustota pěny, svíravost, hořkost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.